Dolar ve euro TL karşısında son 3 ayın zirvesini gördü

USDTRY yüzde 3 yükselişle 7.78 seviyesini aştı ve son 3 ayın en yüksek seviyesini gördü. Güne 7.76-81 bandında başlayan doların zirve seviyelerden sonra hafif bir aşağı yönlü düzeltme ile 7.70 altına çekildi. Euro ise 9.23 zirvesine kadar çıktıktan sonra benzer bir düzeltmeyle 9.10 altına sarktı.

Genel olarak bakarsak gelişmekte olan tüm para birimlerinde dolara karşı kayıplar göze çarptı. Ancak TL’nin kayıpları göreceli olarak daha keskin oldu. Doların bu genel yükselişinin temelinde ABD tahvil getirilerinde yeniden yaşanan yükselişin küresel piyasaları baskılamasından kaynaklanması yer alıyor.

Aralık 2020 ortalarından bu yana en yüksek seviyelerini gören kurda güne bir dengeleme ile başlıyoruz. Aşağı yönlü düzeltmeler var ama sınırlı görünüyor.

Bu ortamda TCMB’nin atacağı hamleler kritik önem kazanıyor. Özellikle Merkez Bankası’nın faiz artışına gitmesi kurdaki yükselişi dizginlemede önemli bir araç olabilir. Bu yöndeki beklentileri piyasalarda gittikçe güçlendiğini söyleyebiliriz. Ayrıca enflasyon rakamları yıllık olarak Şubat ayında 15.61 seviyesini gördü ve 2019 ortalarından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Enflasyon rakamlarındaki artışın mart ayı için de devam etmesi bekleniyor.

Uzmanlara göre Mart ve Nisan enflasyon rakamlarından yukarı yönlü beklentiler ve politika faiz seviyesi olan yüzde 17’ye yaklaşılması Merkez Bankasının faiz artırımı aracını kullanma ihtimalini güçlendiriyor.

Yardım Forex

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir