Goldman Sachs’tan altın ve Bitcoin karşılaştırması

Sürekli olarak kıyaslanan Bitcoin ve altın için Goldman Sachs analistleri karşılaştırma yaptı.

ABD’li yatırım bankasının Goldman Sachs’a göre, Bitcoin ve altına yatırımcı farklı bakış açılarında bulunurken, portföylerde birlikte ikame olarak algılanmıyor.

İKİSİNE DE YER VAR

Goldman Sachs analistlerine göre, Bitcoin yakın zaman içinde altının dünyadaki konumundan pay çalamayacak ancak altın da Bitcoin’i yok edemeyecek.

Doların zayıflığının devam ettiği ve hala negatif faiz oranlarının olduğu bir ortamda iki varlığın da birbirlerini yok edemeyecekleri ve şu anki ekonomik ortamda ikisi için de yer olduğu açıkça görülüyor.

İki varlık yatırıma bakış açısından iki uç noktada yer alıyor. Altının 2021 yılında yükseliş yönünde hareket etmesi beklenirken, güvenli limanın son krizlerde bir savunma mekanizması olarak görüldüğü, bunun yanında Bitcoin’in yüksek volatilitesi sebebiyle daha riskli bir varlık olduğu yorumu yapıldı.

Altının geçen yıl düşük performans göstermesini, insanların riskli varlıklara yönelmesine bağlayan analistler, JPMorgan analistleri gibi bu harekette Bitcoin’in yerine değinmediler.

Goldman Sachs analistleri ayrıca ‘kıt kaynak’ açısından da birbirine benzeyen iki varlığı kıyaslamadılar.

BİTCOİN İLE METALLER ARASINDAKİ İLİŞKİ

Bitcoin ile kalay, bakır ve çinko gibi değersiz metaller arasında ise 2020 yılı Ekim ayından bu yana sert yükselen bir korelasyon olduğu belirtildi:

Geçen yılın sonlarından bu yana, enflasyona karşı korunmada bir risk oluşturan baz metaller ile Bitcoin arasında çok net bir korelasyon oluştu. İki taraf da uzun vadeli büyüme hikayeleri yazdılar.

Goldman Sachs uzmanları, kripto paraların yatırımcı ve Musk etkisi gibi ‘influencer’ kaynaklı ani fiyat hareketlerine karşı hassas oldukları uyarısında bulundular. Analizde ayrıca ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kayıtsız satış gerekçesiyle dava açtığı Ripple’ın XRP’si hatırlatıldı.

Kaynak: Goldman Sachs’tan altın ve Bitcoin karşılaştırması haberi – FinansGündem.com (finansgundem.com)

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir