Altın fiyatları yükselişe geçti!

Gram altın haftaya yükselişle başlamasının ardından 464,2 liradan işlem görüyor. Ons altın ise tekrar tırmanışa geçti. Uzmanlar ons altını zorlu bir haftanın beklediğini söylüyor. İşte altın fiyatlarında son durum…

 İç piyasada gram altın sabah saatlerinde 462 liradan, çeyrek altın 759 liradan, Cumhuriyet altını 3,028 liradan, ons altın ise 1840 dolardan işlem görüyor.

IKON Menkul tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Geçtiğimiz hafta 233 günlük ortalama üzerinde tutunarak 1767 seviyesinden tepki veren sarı metal 1833 desteğine kadar yükselmiş ve bu bölgede tutunmaya çalışmıştı.

Yeni haftada Asya seansında bu eğilimin sürdüğünü görmekteyiz. 3 gündür 1833’ü destek yapan sarı metal için bu destek şuan önemli. Tutunma devam ederse 1860 direnci gündeme gelebilir.

Eğer tutunamazsa ve 1833 desteğini kırarsa aşağıda 8 günlük ortalamaya denk gelen 1815 desteği takip edilebilir.

ÜNLÜ & Co/DAHA tarafından hazırlanan analizde ise şöyle denildi: “Ons altını zorlu bir hafta bekliyor. Geride bıraktığımız haftada ABD’de mali teşvik paketi beklentilerinin yeniden canlanması ile dolar üzerinde oluşan baskı değerli metallerin belirgin şekilde güç kazanmasını sağlarken değer kazanımı %3’ü aşan ons altının 1850 dolar sınırına kadar yükseldiğini gördük.

Teknik açıdan son derece önemli olduğunu düşündüğümüz bu seviyenin aşılması durumunda kısa vadeli görünümün daha da iyileşebileceğini söylemek mümkün.

Ancak bu hafta aynı zamanda aşı başvurularından sonuç beklenmesinin kazanımları limitleyebileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. “

İnfo Yatırım tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı: “Geçtiğimiz haftadan önce altın fiyatları üç hafta üst üste haftalık kayıplar gerçekleştirmiş ve sert aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı.

Küresel bazda Kovid19 aşı çalışmalarına yönelik gelen haber akışları bu hareketlerin yaşanmasına neden olmuştu. Fakat Amerika kanadında ek mali teşvik paketinin tekrar gündeme gelmesi bununla birlikte dolar endeksinde yaklaşık olarak son iki buçuk yılın en zayıf performanslarından birinin yaşanması altın fiyatlarında toparlanma hareketlerinin yaşanmasına neden oldu.

Böylelikle altın geçtiğimiz haftayı yüzde 3’e yakın değer kazanımları ile geçmeyi başardı. Bu gelişmelere ek olarak ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının harlanmasına neden olabilecek gelişmeler yaşanıyor. Amerika kanadında Trump yönetimi, Çinli bazı yetkililere yaptırım uygulamaya hazırlanıyor.

Yaptırım uygulanacak yetkililer arasında şuan hükümette olan Çin Komünist Partisi üyelerinin de bulunduğu belirtiliyor. Böylelikle Trump’ın görev döneminin son günlerinde Çin ile gerilimi artıran adımları devam ediyor.

Bu gelişmelerde riskleri artırırken altının toparlanmasında etkili oluyor. Fakat buna rağmen altına dayalı borsa yatırım fonlarından çıkışlar sürüyor.”

Kaynak: Posta

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir