Merkez Bankası faiz kararı açıklandı!

Küresel piyasaları yeniden konumlandıracak olan Merkez Bankası faiz kararı bugün belli oldu. Piyasaların gözü kulağı, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından gelecek karara çevrildi. Her ayın belli dönemlerinde gerçekleşen toplantı sonrası yurt içi ve yurt piyasaların gündemi şekilleniyor. AA Finans Para Politikası Kurulu Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğu politika faizinin artacağını öngörürken bugün açıklanan sonuçlara göre piyasalar pozisyon aldı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Banka politika faizini %10.24’ten %15’e yükseltti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez BankasıPara Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz kararını verdi. Karar 19 Kasım 2020 Perşembe saat 14.00’da açıklandı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Banka politika faizini %10.24’ten %15’e yükseltti. Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 475 baz puanlık artışla yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), haftalık repo faizini 475 baz puan artırdı. TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi %10,25 seviyesinden %15,00 seviyesine yükseldi.

MERKEZ BANKASI PİYASA BEKLENTİSİNE GÖRE KARAR VERDİ

Ekonomistlerin beklentisi 475 baz puan artış olacağı yönündeydi. TCMB önceki iki toplantısında da sürpriz kararlarla Eylül ayında değişiklik beklenmemesine rağmen faizi 200 baz puan artırmış, Ekim toplantısında artış beklentisine rağmen değişikliğe gitmemişti. Merkez Bankası Beklenti Anketinde enflasyon beklentisi yıl sonu için %12,47, 12 ay sonrası için %10,77 ve 24 ay sonrası için %9,20 seviyesinde bulunuyor. TCMB’nin enflasyon beklentisi bu yıl sonu için %12,1, 2021 yıl sonu için %9,4 seviyesinde bulunuyor.

TÜİK en son tüketici fiyatlarını yıllık %11,89 olarak açıkladı. TCMB’nin bir sonraki toplantısı 24 Aralık’ta gerçekleştirilecek.

AA Finans’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası‘nın (TCMB) 19 Kasım Perşembe günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin anketine katılan ekonomistlerin tamamı politika faizinin artırılacağını öngörüyor. Ekonomistlerin beklentileri 200 baz puan ila 550 baz puan arasında yer aldı.

AA Finans’ın PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 27 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Buna göre, 27 ekonomistin tamamı politika faizinde (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) artışa gidileceği öngörüsünde bulundu. Faiz artışı bekleyen ekonomistlerin beklentileri 200 baz puan ila 550 baz puan arasında yer aldı. Ekonomistlerin kasım ayına ilişkin politika faizi beklentilerinin medyanı 475 baz puan oldu.

Ekonomistler, yıl sonu politika faizinin yüzde 13,75-16,25 aralığında olabileceğini bildirdi. Ekonomistlerin, yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı da yüzde 15,25 olarak gerçekleşti.

22 Ekim’deki son PPK toplantısında, politika faizi yüzde 10,25’te sabit bırakılırken, Geç Likidite Penceresi (GLP) işlemlerinde uygulanacak Merkez Bankası borç verme faiz oranı ile gecelik borç verme faiz oranı arasındaki fark 300 baz puan olarak belirlenmişti.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir