Aşı açıklaması sonrası gerileyen altın güne yükselişle başlıyor

Altın fiyatları aşı haberlerinin de etkisiyle hareketli günler yaşıyor. Aşı haberlerinin etkisiyle gerileyen altının yeniden yükselişe geçtiğini görüyoruz. Ons altın dünkü kapanışının üzerinde 1890$ seviyesini zorlayarak güne başlarken Gram Altın da bugüne yükselişle başladı ve 470₺ üzerine yerleşmeye çalışıyor.

Uzmanlara göre koronavirüs aşısındaki olumlu gelişmeler altının yükselişini sınırlı kılarken küresel ekonomilerde teşvik paketlerinin devam edeceğine dair beklentiler de etkili.

Pfizer ve BioNTech’in aşısının ardından dün de Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna’nın Kovid-19’a karşı geliştirilen aşıyla ilgili açıklamaları sonrası altının ons fiyatı 1.865 dolara kadar gerilemişti. Moderna, hala süren çalışmalardan elde edilen ilk verinin, aşısının yüzde 95,4 etkili olduğunu ortaya koyduğunu açıklamıştı.

Ancak vaka sayılarında artışın hala devam etmesi, alınan tedbirlerin piyasalarda teşvik beklentisini arttırması nedeniyle altındaki oynaklık artıyor.

Bugün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’in konuşmalarının yanı sıra ABD’de sanayi üretimi ve perakende satışlar verilerinin takip edilecektir.

Teknik açıdan altının ons fiyatında 1850-1900 dolar bandında devam etmesi beklenebilir. Gram altın için 470₺ üzerinde tutunması yükseliş yönlü beklentilerin kalıcılığı açısından önemli görünüyor.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir