KÜRESEL PİYASALAR – Borsa / Döviz / Petrol / Altın

GDANSK, 19 Ekim (Reuters) – Asya borsaları, ABD canlandırma paketine dair umutlardan ve koronavirüs aşısının yıl sonuna kadar çıkabileceği beklentilerinden destek bularak iki buçuk yılın zirvesine yaklaşırken Çin’de beklentilerden zayıf gelen ekonomik büyüme verisi kazanımları sınırladı.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi .MIAPJ0000PUS Çin’de üçüncü çeyrek büyüme verisinin ardından toparlanarak ikinci günde de kazanımlarını sürdürerek %0.6 yükseldi.

Endeks son 10 günün 8 günü koronavirüs aşısına dair umutların ve Demokratların ABD başkanlık seçimlerinde zafer elde edeceği anlamına gelen “mavi dalga” beklentisinin riskli varlıklara yönelimi desteklemesiyle yükseldi.

Çin, üçüncü çeyrekte bir önceki yıla kıyasla %4,9 büyürken bu oran %5,2 olan beklentilerin altında kaldı. Nikkei endeksi .N225 ve Avustralya hisseleri .AXJO %1,1 yükseldi.

Pfizer PFE (NYSE:PFE).N Cuma günü koronavirüs aşısının ABD’de bu yılın sonuna kadar hazır olacağını açıklayarak piyasadaki iyimserliği destekledi. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin koronavirüs yardım paketinin seçimlerden önce geçirilebileceğine dair iyimser olduğunu açıklamasıyla S&P 500 endeksi vadeli kontratları EScv1 Asya borsalarındaki işlemlerde %0,6 yükseldi.

DÖVİZ

Risk iştahına duyarlı Asya para birimleri, Çin ekonomisinin beklentilerden zayıf olsa da COVID-19 salgınından toparlanmaya devam ettiğini gösteren verinin ardından değer kazanırken, dolar yatırımcıların ABD seçimlerine dair tedbirli tutumundan destek buldu.

Çin’de bugün açıklanan resmi veriler GSYH’nin Temmuz-Eylül döneminde bir önceki yıla kıyasla %4.9 artış kaydettiğini gösterdi. Reuters anketine katılan ekonomistler %5,2’lik bir artış bekliyordu. Bir önceki çeyrekte GSYH %3.2 artış göstermişti. CNY= ilk işlemlerde 6.6852 ile 18 ayın zirvesini gördükten sonra onshore işlemlerde 6,6982 dolarda yatay seyretti.

Avustralya doları AUD= ve Yeni Zelanda doları NZD= ilk kazanımlarını vererek %0.1 artıda seyretti. İki ülke merkez bankasının geçen hafta yaptığı para politikasında gevşeme yanlısı açıklamalar para birimleri üzerinde baskı yaratmaya devam etti.

Geçen haftanın tamamında %0,7 yükselen dolar endeksi yatay seyretti. Dolara yön veren unsurlar arasında yatırımcıların artan koronavirüs vakalarına dair endişeleri, ABD seçiminin yaklaşmasıyla yatırımcıların takındıkları tutum ve ekonomik canlandırma paketine yönelik gelişmeler bulunuyor.

Yatay seyreden euro EUR= iki haftanın en düşük seviyesinin biraz üzerinde 1,1713 dolarda tutundu.

PETROL

Yazıyı görüntüle

Petrol fiyatları, Çin’de üçüncü çeyrek büyümesinin beklentilerin altında kalmasının ardından geriledi. Dünya genelinde artan koronavirüs vakaları nedeniyle dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de talebin olumsuz etkilediği endişeleri de güç kazandı.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı LCOc1 %0,4 gerileyerek 42,78 dolara düştü.

ABD hafif ham petrolü CLc1 %0.3 düşerek 40,75 dolarda seyretti.

ALTIN

Altın, Pelosi’nin koronavirüs yardım paketi anlaşmasına seçimlerden önce varılabileceği açıklamalarına rağmen doların güçlü seyretmesi nedeniyle 1,900 dolar direnç seviyesini aşamadı.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı XAU= %0,1 artışla 1.900,79 dolarda işlem gördü.

Haberi çeviren: Berna Suleymanoglu
Redaksiyon: Can Sezer

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir