7.96 civarında rekor seviyeleri gören dolar TCMB’nin swap hamlesiyle geriledi

 

Dolar kuru bugün 7.95 sınırını aşarak yeni zirvelere gördü ve gözünü 8.00 psikolojik sınırına dikmişti. Ancak bu noktada TCMB’den gelen swap hamlesi kuru dizginledi. Merkez Bankasının swap faizlerini yükselmesinin ardından 7.90 destek seviyesinin altına gerileyen kurun son saatlerde 7.83 seviyesine kadar gerilediğini gördük.

Küresel piyasalarda dolar endeksinde zayıflama görüldüğü bir ortamda Merkezin hamlesiyle doların TL karşısında düşüşü hızlandı. 93.20 seviyesinin altına inen Dolar endeksi 21 Eylülden bu yana en düşük seviyesini gördü. Endeksteki bu düşüş sayesinde gelişmekte olan tüm ülke paraları dolar karşısında değer kazandı. En çok değer kazanan para birimleri ise Güney Afrika randı, Güney Kore wonu, ruble ve Meksika pesosu oldu.

Ons altın ise doların değer kaybetmesiyle yüzde 2 kazanç elde etti ve 1930$ seviyesine kadar çıktı. Gram altın ise 490₺ sınırına dayandıktan sonra gerilemeye başladı şu sıralarda 484₺ civarında. Ons altındaki yükseliş önümüzdeki haftalarda devam ederse gram altın için 500₺ psikolojik sınırı hedeflenebilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir