FED Bu Sefer Altın İçin Ne Yapabilir?

Bu soruyu en son sorduğumda, aldığım cevap “şimdilik pek işe yarar bir şey yapamaz” oldu. Tarih 19 Ağustos’tu; FED’in Temmuz toplantı tutanakları yayımlanacaktı. Merkez bankasının Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) enflasyonu yönetmek adına daha büyük bir koz sağlayacak getiri eğrisi kontrolü getireceğine dair yatırımcılar arasındaki beklenti yüksekti. Tabii ki yatırımcılar, istediklerini (sürekli olarak düşük seviyede tahvil gelirleri ve bitmeyen teşvik akışı) elde ettikleri sürece FED’in hedefine ulaşıp ulaşmadığını pek önemsemiyordu. Tutanaklar uzun bir değerlendirme süreci sonrasında FOMC üyelerinin programın maliyetinin faydalarının üzerinde oluşunu gerekçe göstererek getiri eğrisi kontrol planına pek sıcak bakmadıklarını gösterdi. Bunun sonrasında ise yatırımcılar bir intikam duygusuyla cevap vererek, iki hafta öncesinde ulaştığı ons başına 2.090 dolara yakın rekor zirvelerden yaşadığı çöküş sonrasında ons başına 2.000 dolar seviyesine tekrar tırmanmayı başaran altını hedef aldı. Spot altın, bir hafta öncesinde yaşadığı %5’lik düşüş sonrasında sadece o gün %3,6 değer kaybetti. FED tutanaklarının yayınlanmasından bir hafta sonra gerçekleşecek bir diğer FED organizasyonunda—sanal Jackson Hole Sempozyumu— FED Başkanı Jay Powell  bir kez daha altın yatırımcılarının duymak istediği şeyi getirmedi: ABD ekonomisinin korona virüs salgını karşısındaki iyileşmesini desteklemek amacıyla varlık yüklenimini devam ettirmeye dair samimi bir söz. Adil olmak gerekirse, merkez bankası başkanının açıklayacağı daha önemli bir uzun vadeli enflasyon planı vardı. Ancak yatırımcılar doğaları gereği kendileri için önemli olan şeyi duymak istiyordu. Olan yine altına oldu, ancak bu sefer kayıp sadece %1,3 seviyesinde, görece daha azdı. Daha önemli olarak, sarı metal sonraki üç seansta toparlanmayı başardı.

Bu Sefer Farklı Olacak mı?

 Bu da bizi şu soruya getiriyor: FOMC Çarşamba günü açıklayacağı faiz oranı kararı ve ardından Powell’ın gerçekleştireceği basın toplantısı öncesinde iki gün sürecek toplantısına başladığında FED bu sefer altın için daha farklı ne yapabilir? FED %0 -%0,25 bölgesinde çok rahat göründüğü için aylardır gündemde olmayan faiz oranlarının bu haftaki toplantıda da gündemi belirlemesi beklenmiyor. Ancak Powell muhtemelen merkez bankasının daha uzun süre boyunca daha yüksek enflasyon misyonundan bir kez daha bahsedecek. Her zamanki gibi kilit nokta, Powell’ın duraklayan ekonomik iyileşme, (Mayıs – Haziran arasındaki güçlü toparlanma sonrasında) geçtiğimiz iki ayda zayıf kalan istihdam verileri ve FED’in sınırsız bilançosunu sürekli olarak genişletme konusunda ne kadar hevesli olduğu konusunda neler söyleyip söylemediği olacak. Formül her zaman aynı: FED Başkanı ne kadar ılımlıysa Dolar Endeksi‘nin düşüşe geçerek sarı metale avantaj yaratması ihtimali de o kadar yüksek. Bugünkü Asya işlemlerinde endeks uzun süredir tutunduğu 93 seviyesine yakın bir noktaya tekrar tırmanmadan önce 92,83’e kadar geriledi.

Spot Altının 1.969 Dolar Üzerine Çıkışı Boğalar İçin Umut Vadediyor

 93 seviyesi civarında iniş ve çıkışlar dolar için yeni bir şey olmasa da, son hareket yine de spot altında külçe altın yatırımcılarının uzun süredir beklediği bir gelişmeyi, 1.968 dolar üzerine çıkışı açtı. Spot altının bugünkü gün içi tepesi, iki haftalık bir zirve olan 1.969,34 dolardı. 1.968 dolar, birçok teknik grafiği atlatan kilit bir fiyat seviyesi oldu ve açılışının altın boğalarında bir heyecan yaratmış olması muhtemel. Altın dört saatlikAltın dört saatlik

Salı 1.969 dolar üzerine çıkış sonrasında spot altın dört saatlik grafiği

Altın Günlük

Gold DailySalı 1.969 dolar üzerine çıkış sonrasında spot altın günlük grafiği

Altın Haftalık

Salı 1.969 dolar üzerine çıkış sonrasında spot altın haftalık grafiği
 Bağımsız değerli metaller analisti Sunil Kumar Dixit’e göre, “Altının bir sonraki yukarı yönlü hedef ve direnç olan 1.993 dolara doğru yükselişini devam ettirmesi için stratejik destek seviyesi olan 1.935 doların üzerinde tutunması gerekiyor. 1.935 dolar altında devam etmek yukarı yönlü hareketi durdurarak 1.920 – 1.900 dolar ve 1.888 dolara doğru bir düzeltmeyi başlatacaktır.” Bir başka teknik analist olan Dhwani Mehta ise FXStreet’teki blog yazısında altında “herhangi bir gerilemeyi sınırlandırmak için birçok sağlıklı destek seviyesi” olduğunu söyledi:”İlk tampon; bir önceki günün zirvesi, SMA200 dört saat ve Bollinger Band dört saat Upper’ın kesişim noktası olan 1.962 dolarda hizalı. Satıcılar bunun ardından Fibonacci %23,6 bir günlüğün ve SMA5 dört saatin kesiştiği 1.957 dolardaki minör desteği zorlayacak.” “Daha da aşağıda, Fibonacci %23,6 bir haftalık seviyesi olan 1.951 dolar test edilecek. Bunun altında ise 1.947 dolar civarında bir destek seviyeleri kümesi görünüyor. Ayıları yenmek için aşağı yönlü hedef 1.945 dolar seviyesi ki bu da Fibonacci %23,6 bir haftalık seviye.” Tabi ki tüm bu seviyeler FED toplantısının ve Powell’ın konuşmasının sonucuna bağlı durumda. Daha da önemlisi, altın doların belirlediği yönde bir yol çizecek. Dolar Ağustosun büyük bir kısmından bu yana akıllara zarar bir güç sergileyerek inatçı bir şekilde 93 seviyesinin üzerine tutundu ve bu yüzden altın boğalarının şevkini kırabilir. Dixit de benzer bir uyarıda bulunuyor: “FED toplantısı öncesinde anlık yukarı yön 1.985 dolarla sınırlı olacak. Tacirler bu noktanın ötesine iterken dikkatli olmalı.”

https://tr.investing.com/analysis/what-can-the-fed-do-for-gold-this-time-200453185

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir