USDTRY Pozitif Reaksiyonuna Mola Verecek mi?

2020 yılına 5,94 ile başlayan USDTRY kuru son süreçte gerçekleştirdiği yükselişlerle dikkatleri üzerine çekti. Özellikle yaşanılan geri çekilmelerin zayıf kalması, kur tarafındaki yükseliş eğilimi beklentisini güçlendirmektedir. 7,48 seviyesine ulaşarak gerek kısa gerekse orta ve uzun vadeli görünümde kritik bir bölgeye ulaşan USDTRY, 7,48 – 7,60 bölgesinde vereceği reaksiyon ile yükseliş eğilimine ara verip vermemesi hususunu gündeme taşıyabilir.

Koronavirüs sebebiyle ekonomik aktivitelerde yaşanan tahribatı minimuma indirmek için ülkeler maliye politikaları ile merkez bankaları ise para politikaları ile ciddi adımlar atmaktadır. Negatif ve Sıfıra yakın faiz politikaların odağında gelişmiş ülkeler bol likidite sunarak süreci az hasarla atlatmaya çalışsa da son gelen büyüme rakamları durumun ciddiyetini net bir şekilde göstermektedir. G20 içerisinde -9,9% ile çoğu önemli ülkeyi geride bırakarak süreçten daha hızlı bir şekilde çıkma ümidi taşıyan Türkiye için Enflasyon ve Faiz gibi konular kur tarafındaki hassasiyeti artırmaktadır. G20 ülkeleri içerisinde Arjantin’i saymadığımız zaman en yüksek faiz ve enflasyona sahip ülke konumunda olan Türkiye, mevcut ekonomik politikaları çerçevesinde arzu ettiği hedeflere ulaşma konusunda yoğun bir çaba sarf etmektedir. Ancak gerek iç gerekse dış faktörlerin etkisi ile mevcut hedeflerden uzaklaşan bir görünüm izlemekteyiz. Yeni dönemde ekonomi yönetiminin mevcut hedeflerinde bir revize gerçekleştirip gerçekleştirmeme ya da bu hedeflere ulaşmak için bir aksiyon alıp almama hususu yakinen takip edilecektir.

Makro-ekonomik gelişmelere ek olarak Doğu Akdeniz ve Orta Doğu sürecinde Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve Rusya ile olan diyalogları özellikle Yunanistan’ın Avrupa ülkelerinden aldığı destek ile Türkiye’yi tahrik etmeyi sürdüren hareketleri karşısında jeopolitik risk temasında ülkemizin gerek askeri gerekse politik süreçte takınacağı tavır, piyasalar için takip edilmesi gereken süreçler arasında yerini korumaktadır.

Teknik açıdan USDTRY kurunu değerlendirdiğimizde, 13 ve 55 haftalık üssel hareketli ortalamaları temsil eden 7,12 ve 6,55 seviyeleri üzerinde orta ve uzun vadeli pozitif beklenti desteklenmektedir. İlgili pozitif eğilim yeni dönemde devam edecek mi yoksa burada bir mola mı verilecek sorusunun cevabında 7,48 – 7,60 aralığı kritik bir önem arz etmektedir. USDTRY kuru 7,48 – 7,60 bölgesi üzerinde kalıcı bir reaksiyon (tercihen haftalık kapanış) oluşturması durumunda yükselme eğilimine zayıf tepki / güçlü trend sloganı ile devam edebilir ki bu tür bir teyit görünümünde teorik Fibonacci bölgeleri traderların radarına girebilir. Aksi takdirde yani USDTRY 7,48 – 7,60 bölgesinde baskı görmesi durumunda trend içi tepki düşüncesi gündemi meşgul edebilir.  Bu tür bir tepkide 7,34 ve kırılması durumunda 13 haftalık üssel hareketli ortalama 7,12 desteğine kadar gerileme izlenebilir. Ancak bu tür bir geri çekilme oluşsa dahi ana eğilimin teorik 7,12 ve psikolojik 7,00 üzerinde pozitif olduğu göz ardı edilmemelidir.

Kudret Ayyıldır

https://www.paraanaliz.com/2020/doviz/kudret-ayyildir-usdtry-pozitif-reaksiyonuna-mola-verecek-mi-51079/

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir