Euro/TL ve Dolar/TL’den yeni rekor geldi

Küresel piyasalarda teknoloji hisseleri öncülüğündeki düşüş bugün durdu. Tesla’nın S&P’ye alınmaması sonrası artan satışlarla Nasdaq %10 kayıp verdi, ancak bugün hisseler ve vadelilerde yeniden bir toparlanma görülüyor.

ABD-Çin gerilimi ve aşıdaki çalışmaların durdurulmasına karşın risk iştahında önemli bir bozulma olmadı ve son 3 günlük düşüşler de aylardır devam eden yükseliş trendini bozmuş değil. ABD seansının açılmasıyla ABD Dolar Endeksi , 6 günlük yükselişinde soluklandı. Endeks bugün 93,67 ile 12 Ağustos sonrası en yüksek seviyeyi görmesinin ardından günlük bazda negatif bölgeye geçti. Endeksteki gerileme ile parite yeniden 1,18 üzerine çıkarken euro 7 gün sonra bugün günlük bazda kazanca ilerliyor.

TL’deki değer kaybı ve doların da son hafta güçlenmesi ile USD/TRY bugün 7,4980 ile rekor tazelerken son saatte de EUR/TRY 8,8570 ile rekor tazeledi. Gelişen ülke paralarından negatif ayrışan TL’nin Mayıs itibariyle döviz karşısındaki düşüşü hızlandı ve Ağustos’tan itibaren de tarihi dip seviyeler artarak devam ediyor.

Gelişen ülke paralarından bugün Güney Afrika randı dolar karşısında %1,40 kazançla en iyi performansı gösterirken Brezilya reali, ruple ve peso gibi kırılganlığı yüksek paralar da bugün yükselişte. TL’nin günlük kaybı fazla değil ancak son haftalarda her gün düşüş yaşanması ile TL, bugün tarihi düşük seviyeye geriledi.

https://tr.investing.com/news/forex-news/eurotl-ve-dolartlden-yeni-rekor-geldi-2006909

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir