Powell konuştu dolar düştü, altın ve endeksler yükselişe geçti

  Fed Başkanı Powell, sanal ortamda gerçekleştirilen Jackson Hole toplantısında konuştu. Powell, merak edilen enflasyon konusunda kurulun orta vadede %2 enflasyon hedeflediklerini belirtti.  Uzun zamandır zaten hedefin altında kalan ve pandemi nedeniyle düşüş yaşayan enflasyonun %2 hedefine ulaşmasının zaman alacağı ve enflasyona bağlı Fed’in de faiz politikasını değiştirmesinin yine aynı şekilde zaman alacağı düşüncesi doları zayıflatırken altının günlük %1 primlenmesini sağladı.

Powell’ın konuşması ile hisseler yükselişe geçti, S&P rekorla açılış yaptı, EUR/USD  19 Ağustos sonrası yeniden 1,19’u test etti. Sunum öncesi 1,930$ desteğine gerileyen ons altın sunumun ardından 1,977$ seviyesine yükseldi. ABD Dolar Endeksi sunumun ardından 92,42 ile gün içi en düşük seviyeye indi. İlk tepkinin ardından altın 1,940$ parite 1,1820 seviyesine gerilerken DXY 93,0 seviyesine çıktı.

Piyasalar Fed’in önümüzdeki 5 yıl içinde faiz artışı politikasına geçmesini beklemiyor, bugün Powell’ın enflasyon hedefini ortalama ve esnek olarak ifade etmesiyle de mevcut politikada değişikliğin zaman alacağı algısı kuvvetlendi.

Powell’ın açıklamalarından önemli başlıklar:

-Enflasyonda %2 hedefi ‘ortalama’ bir hedeftir.(Daha önce hedeflenen bu seviyenin çoğunlukla yakalanmamış olması ve son dönemdeki süreç nedeniyle Fed, bu oranı ortalama hedef olarak belirledi. Böylelikle hedef dair değişim konusunda da yanıltıcı ya da isabetsizlik yaşanmasının engellenmesi hedefleniyor)

-Fed, ekonomiyi desteklemek için tüm araçları kullanacaktır.

-Faiz indirimi için alan dar.

-İstihdamda sayısal bir hedefimiz yok, maksimum istihdam seviyesi geniş tabanlı ve kapsayıcı bir hedef olacak.

Yazar: Şenay Şerefoğlu

https://tr.investing.com/news/economy/powell-konustu-dolar-dustu-altn-ve-endeksler-yukselise-gecti-2001997

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir