Haftaya Bakış 20.07.2020

Altın 1800 Dolar Üzerinde Haberleri Bekliyor

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan yeni tip korona virüs (Kovid-19) tespit edilen kişi sayısı, dünya genelinde 14 milyon 443 bin 823’e ulaştı. Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, dünya genelinde virüs nedeniyle 605 bin 214 kişi öldü, virüs saptanan 8 milyon 628 bin 163 kişi tekrar sağlığına kavuştu. Öte yandan İngiltere’de, insanlar üzerinde ilk denemeleri başarılı olan potansiyel yeni tip korona virüs (Kovid-19) aşısı çalışmalarında yeni bir aşamaya geçildi. Imperial College London Üniversitesinden yapılan açıklamada, ilk etapta 15 gönüllü üzerinde yapılan denemelerin başarılı olduğu, yeni aşamada daha fazla gönüllüye aşılama yapılacağı belirtildi.

AB liderleri 2. günde de anlaşamadı. Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin lideri, yeni tip korona virüsün (Kovid-19) ekonomik sonuçlarıyla mücadele için hazırlanan kurtarma programı ve gelecekteki bütçe konusunda iki gündür devam eden müzakerelerde anlaşma sağlayamazken, zirve programı bir gün uzatıldı. Öte yandan AB’den ABD yaptırımlarına tepki geldi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell “ABD’nin Avrupa ​​şirketlerine ve çıkarlarına karşı artan yaptırımlarından ve yaptırım tehditlerinden derin endişe duyuyorum” dedi.

ABD’de son dönemde rekor sayıya ulaşan yeni tip korona virüs (Kovid-19) vakalarındaki artış, ülkenin 20’yi aşkın eyaletinde normalleşmeyi kesintiye uğratırken, kısıtlamaların yeniden uygulanma riski ülke ekonomisinin toparlanma sürecini de tehdit ediyor. Kovid-19 salgınının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke olmaya devam eden ABD’de, vaka sayılarındaki artış her geçen gün yeni bir rekora imza atıyor. Uluslararası Para Fonu‘da (IMF), yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 6,6 daralacağını öngördü.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yeni tip korona virüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında ülke çapında ikinci bir toplu karantinaya ihtiyaç olmayacağını belirtti. Johnson, pazar günleri yayımlanan The Sunday Telegraph gazetesine verdiği röportajda, tüm ülkeyi kapsayan karantina uygulamasını “nükleer caydırıcılığa” benzeterek, “Kesinlikle kullanmak istemiyorum ve kullanma durumunda olacağımızı da sanmıyorum.” ifadesini kullandı. Noel’de “büyük ölçüde normale dönmeyi” umduğunu kaydeden Johnson, bundan sonraki süreçte gerek duyulması halinde “yerel düzeyde” karantina kararları alabileceklerini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de yayınlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’e göre; vadesiz, ihbarlı, 1 aya kadar, 3 aya kadar, 6 aya kadar ve 1 yıla kadar vadeli mevduat/katılım Fonu yabancı para yükümlülükler zorunlu karşılık oranı %19’dan %22’ye çıkarıldı. 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli yabancı para yükümlülükler için zorunlu karşılık oranı %15’ten %18’e çıkarıldı.

USDTRY

Haftanın dördüncü işlem gününde yurt içerisinde Merkezi yönetim bütçesi takip edilirken, ABD’de işsizlik maaşı başvuruları ve perakende satışlar verileri takip edilmişti. Haftanın son işlem gününde yurt içerisinde sakin veri akışı devam ederken, ABD’de konut başlangıçları Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 17.3 ile beklenenden daha az arttı. Açıklanan Michigan tüketici güven endeksi ise Temmuz ayında yüzde 6,3 azalarak 73,2’ye geriledi. Gün içerisinde dikkatler artan vaka sayıları ve aşı gelişmelerinde olmaya devam ederken gün sonunda kurun 6,85 – 6,87 seviyeleri arasında yatay hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 6,85 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek satışlar ile birlikte kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 6,83, 6,80 ve 6,78 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alışlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 6,87, 6,89 ve 6,92 direnç seviyeleri takip edilebilir.

EURTRY

Haftanın dördüncü işlem gününde yurt içerisinde Merkezi yönetim bütçesi takip edilirken, Avrupa Merkez Bankası Temmuz toplantısında faiz oranlarında beklendiği gibi değişikliğe gitmeyerek politika faizini yüzde 0’da, marjinal fonlama faizini yüzde 0.25, mevduat faizini de eksi yüzde 0.5’te tutmuştu. Haftanın son işlem gününde yurt içerisinde sakin veri akışı devam ederken, Euro Bölgesi’nde açıklanan yıllık enflasyon verisi, ekonomilerin yeniden açılması ve alınan tedbirlerin yumuşatılması ile birlikte Haziran ayında yüzde 0,3’e yükseldi. Gün içerisinde dikkatler koronavirüs gelişmeleri ve Avrupa Liderleri Zirvesi üzerinde olmaya devam ederken güne 7,80 seviyesinde başlayan çaprazın gün sonunda yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 7,84 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 7,87 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 7,81, 7,78 ve 7,75 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü olmasında ise 7,87, 7,90 ve 7,93 direnç seviyeleri takip edilebilir

EURUSD

Haftanın dördüncü işlem gününde Avrupa Merkez Bankası Temmuz toplantısında faiz oranlarında beklendiği gibi değişikliğe gitmedi. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 1.25 milyonluk beklentiler karşısında 1.3 milyon olurken, perakende satışlar aylık bazda yüzde 7.5 ile beklenenden daha fazla arttı. Haftanın son işlem gününde Euro Bölgesi’nde açıklanan yıllık enflasyon verisi, ekonomilerin yeniden açılması ve alınan tedbirlerin yumuşatılması ile birlikte Haziran ayında yüzde 0,3’e yükselirken ABD’de konut başlangıçları Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 17.3 ile beklenenden daha az arttı. Açıklanan Michigan tüketici güven endeksi ise Temmuz ayında yüzde 6,3 azalarak 73,2’ye geriledi. Gün içerisinde dikkatler koronavirüs gelişmeleri ve Avrupa Birliği Liderleri Zirvesi üzerinde olmaya devam ederken, Dolar endeksinde gözlenen gerime sonucu paritenin yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 1,1440 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,1400 destek seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda sırası ile 1,1470, 1,1500 ve 1,1530 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Paritenin aşağı yönlü harekete geçilmesi durumunda ise 1,1400, 1,1370 ve 1,1340 destek seviyeleri takip edilebilir.

XAUUSD

Haftanın dördüncü işlem gününde ABD ile Çin arasında gerginlik ve artan vaka sayıları Altın’a destek olmaya devam ederken, olumlu haber akışlarıyla takip edilen aşı gelişmeleri, Çin’den gelen veriler ile Dolar’da gözlenen yukarı yönlü hareketin neden olduğu kısmi baskılar sonucu Ons Altın’ın aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü takip edilmişti. Haftanın son işlem gününde ise dikkatler artan vaka sayıları ve jeopolitik belirsizlik üzerinde olmaya devam ederken, Dolar endeksinde gözlenen gerilemenin Ons Altın’ı desteklemesi ile birlikte gün sonunda Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1810 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Artan talep ile Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 1818, 1826 ve 1834 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Olası bir aşağı yönlü harekete geçiş durumunda ise 1802, 1796 ve 1790 destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

GBPUSD

Haftanın dördüncü işlem gününde İngiltere’de işsizlik oranı ve ortalama kazançlar verileri takip edilirken, ABD’de işsizlik maaşı başvuruları ve perakende satışlar verileri takip edilmişti. Haftanın son işlem gününde ise Birleşik Krallık’ta zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, ABD’de konut başlangıçları Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 17.3 ile beklenenden daha az arttı. Açıklanan Michigan tüketici güven endeksi ise Temmuz ayında yüzde 6,3 azalarak 73,2’ye geriledi. Gün içerişinde takip edilen gelişmeler ve Dolar endeksindeki gözlenen aşağı yönlü hareket parite üzerindeki yükselişi desteklerken gün sonunda paritenin yukarı yönlü hareketi izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, GBP/USD paritesinin 1,2540 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,25 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile paritedeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,2600, 1,2650 ve 1,2720 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 1,2500, 1,2450 ve 1,2390 destek seviyeleri takip edilmelidir.

USDJPY

Haftanın dördüncü işlem gününde ABD’de işsizlik maaşı başvuruları ve perakende satışlar verisi takip edilirken, gün içerisinde Dolar endeksinde gözlenen yukarı yönlü hareket pariteye destek oluşturmuş ve bu destek sonrasında paritenin yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlenmişti. Haftanın son işlem gününde ise artan vaka sayıları ve ABD – Çin arasındaki gerilimler Japon Yeni’nin güvenli varlık görünümüne destek olduğu takip edilirken, paritede aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, USD/JPY paritesinin 107,30 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 107,10 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 107,50, 107,70 ve 108,00 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü olması durumunda ise 107,10, 106,90 ve 106,70 destek seviyeleri takip edilebilir.

BRENT PETROL

Haftanın dördüncü işlem gününde Brent Petrol’ün OPEC + koalisyonunun gelecek aydan itibaren üretim kısıntılarını azaltma kararı sonrası Brent Petrol’ün 4 aylık zirve seviyesi olan 43,79 seviyesinde tutunamayıp aşağı yönlü sınırlı hareketini sürdürdüğü takip edilmişti. Haftanın son işlem gününde ise Petrol fiyatlarının OPEC+ kararının ardından beklentilerin altında açıklanan veriler sonrası toparlanmaya ilişkin endişeler ile aşağı yönlü sınırlı hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Brent Petrol’ün 43 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 41,80 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile Petrol’deki yukarı 45yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 44,30, 45,80 ve 46,80 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 41,80, 40,40 ve 39,00 destek seviyeleri takip edilebilir.

GAUTRY

Haftanın dördüncü işlem gününde kurda yatay hareketler takip edilirken, koronavirüs aşı gelişmeleri ve Dolar endeksindeki gözlenen yukarı yönlü hareketin neden olduğu kısmi baskılar sonucu Ons Altın’daki gerileme sonucu Gram Altın’da da 395 seviyesine doğru aşağı yönlü hareketler takip edilmişti. Haftanın son işlem gününde ise kurun 6,85 – 6,87 seviyeleri arasında yatay hareketler sürerken, artan vaka sayıları, jeopolitik belirsizlik ve Dolar endeksinde gözlenen gerilemenin Ons Altın’ı desteklemesi ile Gram Altın’ında yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Gram Altın’ın 398 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 396 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 400, 402 ve 404 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile Gram Altın’daki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 396, 394 ve 392 destek seviyeleri takip edilmelidir.

https://tr.investing.com/analysis/altn-1800-dolar-zerinde-haberleri-bekliyor-200449735

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir