Altın Teşviklerle Destek Buluyor

Bu hafta yaşadığı kısa ömürlü düzeltme hareketine rağmen Fed ve diğer  merkez bankalarının teşvik programlarıyla altın fiyatların destek bulduğunu görüyoruz. Uzmanlara göre altın için uzun vadeli görünüm yükseliş yönünde. Ancak kısa vadede yer yer geri çekilmelere görebiliriz. Altının aşırı alım bölgesine girmesiyle kar satışları zaman zaman etkili olabilir.

Geçen ay diğer varlıklarında kayıplar yaşayan yatırımcıların satışlarıyla altın fiyatları güç kaybetmişti. Ancak 2.3 trilyon dolarlık teşvik açıklamasının ardından altın bu ay yükselişe geçti ve 1.700$ psikolojik sınırını aştı.

Tüm merkez bankalarının teşvik tedbirleriyle enflasyonun yükselmesi altına destek verecektir. Ayrıca altın ETF fonlarına olan talepte de yükseliş dikkat çekiyor.

Altın talebi oldukça güçlü ama ama Fed’in son teşvik tedbirinden bu yana fiyatlar bir parça hayal kırıcı oldu. Altın 2 adım ileri 1 adım geriye ilerleme hareketini sürdürüyor.

Altın fiyatları için 1.700$ önemli bir sınır. Bunun üzerinde tutunabilirse kısa vadeli satıcılar çok etkili olmayabilir. Ancak bu seviye altında kaldıkça satıcılar daha çok devreye girebilir ve altında aşağı yönlü düzeltme altının 1.650-80 bandına çekebilir.

Ancak genel olarak yükseliş yönlü beklentiler kuvvetli. Örneğin Bank of America altının 2.000$’ı hedefleyebileceği yorumunda bulundu. Uzmanlar altının aşırı alım görmesine ve yer yer geri çekilmesine rağmen bu önemli sınırlara olan ilerleyişinin süreceğini düşünüyorlar. 1700$ üzerinde kaldıkça ilk hedef 1.800$ olarak görülebilir ancak burada çok güçlü dirençler var. 1680-1700 bandında ise destekler güçlü görünüyor. 1800$ aşılabilirse 1852-1947$ ise orta vadeli hedef olarak belirlenebilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir