2020 Yılına Genel Bakış

Yatırımcıların risk iştahı piyasaların 2019’u rekor seviyelerde kapatmasına yardımcı oluyor. FED’in 2008 mali krizinden bu yana bir yıl içinde en yüksek faiz oran indirimi sayısına ulaşarak bu yıl üç kez indirime gitme kararının ardından S&P 500 şimdiye dek yaklaşık %29,2 yükselirken, ABD hisseleri de tarihi zirveleri gördü.

Yakın dönemdeki jeopolitik risklerin hafiflemesi de bu olumlu havaya katkıda bulundu. 2018 ortalarından beri yatırımcıları tedirgin eden ve IMF’ye göre küresel ekonomiye yaklaşık 700 milyar Dolar’a mal olan ABD-Çin ticaret anlaşmazlığında, Ocak ayında Birincil Aşama’nın imzaları atılabilir. Sadece bu gelişme Aralık ayında yatırımcı güveniyle birlikte ABD piyasalarını ve küresel piyasaları yükselişe geçirdi.

Piyasa katılımcılarını endişelendiren bir diğer siyasi çıkmaz olan Brexit, İngiltere’de 12 Aralık’ta yapılan genel seçimleri Başbakan Boris Johnson’ın açık arayla kazanmasının ardından bir çeşit nihai sonuca doğru yol alıyor. Bu seçim galibiyeti siyasi haritada bir değişime yol açarak, Başbakan Johnson’a “Brexit’i sonlandırma” uğraşı anlaşmasız bir çıkış anlamına gelse bile AB’den çıkma gücünü verdi.

İyimserlik hisseleri güçlendirmeye devam ederken, küresel ekonomik piyasalardaki sürekli belirsizlikler altının yükselmesine yardımcı oldu. 2019’un son iki işlem gününe girerken, güvenli liman yıllık bazda yaklaşık %15,6 değer kazanmış durumda. Ticaret savaşının getirdiği riskler, Avrupa ve Japonya’da yavaşlayan büyüme ve Hong Kong ile Latin Amerika’da yaşanan siyasi kargaşa piyasadaki tehlikeler.

ABD içinde ise, yılın en büyük beklenti yaratan UberLYFT ve Slack gibi isimlerin ilk halka arzları piyasada ciddi bir hayal kırıklığı yarattı. Halka açılmayı planlayan bir diğer isim olan WeWork ise başlangıç noktasına gelemeden çöktü.

İlk halka arzların yeniden ortaya çıkışı konusundaki tüm bu gürültüye rağmen, Riyad’ın Tadawul Borsası’na açılan Saudi Aramco hepsini gölgede bıraktı ve tarihin en büyük ilk halka arzı olma başarısına ulaştı.

İç piyasalarda ise TCMB’nin faiz indirimleri, işsizlik oranı, enflasyon ve bütçe açığı gibi konular gündemdeydi. Merkez Bankası başkanının görevden alınmasından sonra Murat Uysal’ın başkanlık koltuğuna geçmesiyle toplam 1200 baz puan faiz indirimi gerçekleşti. 2018 yılının Ekim ayında 25,24 seviyesine kadar yükselen enflasyon 2019 Kasım’da 10,56% olarak belirlendi. Son verilere göre işsizlik oranı ise 13,8% oldu.

2020’ye başlarken en popüler yazarlarımızdan bazılarına yeni yılda piyasaların nasıl bir yön izleyebileceğini sorduk. İki bölümden oluşacak serimizin ilk kısmında üç yazarımız 2019 yılını özetledi ve 2020 yılından neler beklediklerini kaleme aldı.

Yurt içinde ise;

ABD ile olan durum en büyük risk ve F35’lerden soykırıma kadar risk yaratan gelişmelerdeki negatif akış TL üzerindeki baskının da artmasına neden olabilir.

Ekonomik tarafta ise enflasyon, işsizlik oranı, bütçe ve sanayi üretimini en önemli veriler olarak izlemeye devam edeceğiz. Göstergeler son yılların en kötü dönemine göre toparlama gösteriyor, ancak normalleşme henüz tam olarak sağlanmış değil. 2020’nin ilk çeyreğindeki durum yılın kalanı için de referans olacaktır. Enflasyonda azalan baz etkisi ve mevsim koşulları nedeniyle yaşanan düşüşün sınırlı kalması Mart sonrası hareketlerde de belirleyici olabilir.

Siyasi gelişmeler ise elbette ki en bilinmez durum, son kurulan partiler ve açıklamalar erken seçim söylemine neden oldu, ancak piyasalardaki fiyatlamalar şimdilik bu olasılığın zayıf olduğu yönünde. Erken seçim ya da hukuki ya da demokrasiye dair herhangi bir siyasi gelişmenin TL’ye direkt yansıyacağını da unutmamak gerekir.

Merkez tarafında hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları hem de karar metni faiz indiriminin 2020’de de devam edeceğini gösteriyor.

Fiyatlarda seviye belirtmek çok doğru değil, ancak orta vadede takip ettiğimiz seviyeleri paylaşalım:

USDTRY kurunda orta vadede 5,45 ve 5,10 seviyeleri takip edeceğimiz önemli destek bölgeleri, yükselişlerde ise (fiyat şu an 5,94’te) 6,22 kritik direnç konumunda ve bu direncin aşılması alım isteğinin artmasına neden olabilir.

Gram Altında orta vadede (fiyat şu an 289 TL’de) 300 TL psikolojik direnç konumunda ve aşılması ile rekor seviye de kademeli olarak artabilir. Geri çekilmelerde yine orta vadede 252 TL’yi ilk yakın destek olarak izleyeceğiz.

Yazının tamamı için

Investing.com

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir