USDTRY 06.11.2019

USDTRY GÜNLÜK PİYASA YORUMU

06 KASIM 2018 09:09 USDTRY 5.75

DESTEKLER: 5.72-5.68-5.64

DİRENÇLER: 5.77-5.79-5.82

Türk Lirası enflasyon rakamları, Fitch açıklamaları gibi olumlu etkenlerle beraber son günlerde biraz değer kazanmıştı ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz oralarının enflasyon gibi tek haneli rakamlara çekileceği yönündeki açıklamalar tepkisel kur alımları getirince dolarda yükseliş gördü.  Ayrıca Erdoğan’ın ABD ve Suriye’ye yönelik açıklamaları da etkili oldu. TCMB’nin Aralık toplantısında faiz indirimine gideceği beklentileri yükselirken siyasi ve jeopolitik gelişmeler de önemini koruyor.  USDTRY bu gelişmelerle 5.75 üzerini gördü.

faiz-kur-enflasyon oyununu bozdukları yönünde ifadeler kullanan Tayyip Erdoğan , “Bu faizi düşürmekten başka çare yok dedim, bunu düşürdükçe enflasyon düşer dedim, büyüme hızlanır dedim. Şimdi sistem değişince TCMB (başkanını) görevden alma yetkisini de aldık, laf dinlemiyordu. Yeni arkadaş ile devam ettik, dedik ki faiz oranlarını düşüreceğiz. Faiz kalkınmada en büyük zulümdür, üretimi durdurur, sizin büyümenizi engeller, adımlar atılınca hava değişir” şeklindeki ifadeleri kurda yükselişi tetikledi.

Bu noktada güne 5.75 civarında giren USDTRY için bu seviye oldukça kritik bir kırılma noktası üzerinde kalırsa 5.80 üzeri seviyelere hedef konulabilir. Ama dünkü yükselişin ardından aşağı yönlü bir düzeltme de göz ardı edilemez. Önemli bir gelişme olmadıkça 5.72-77 bandında bugünü ağırlıklı olarak sıkışık bir seyirle geçirmesi beklenebilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir