USDTRY 25.10.2019

USDTRY GÜNLÜK PİYASA YORUMU

25 EKİM 2019 09:19 USDTRY  5.76

DESTEKLER: 5.73-5.71-5.68 

 DİRENÇLER: 5.78-5.80-5.83

TCMB Ekim ayında faizleri beklentilerin üzerinde indirdi.  Dün Politika faiz oranını 250 baz puanla % 14’e indiren merkez bankası son üç toplantısında böylece 10 puanlık bir indirim yapmış oldu. Yapılan açıklamada ekonomik faaliyetlerde toparlanmanın devam ettiği, enflasyon görünümünde iyileşme olduğu belirtildi. Merkez Bankasının 100 ila 150 baz puan arasında bir indirime gitmesi bekleniyordu ancak 250 baz puanlık bir artış sürpriz oldu.

Dolar kuru merkez kararı ardından bir miktar yükselerek 5.73 seviyesinden 5.78’e doğru ilerledi.  Bu sabah da 5.79’a yaklaşan bir yükselişin ardından tekrar aşağıya doğru yönlendiğini görüyoruz. Günün ilk saatlerinde5.76-79 bandında hareket ediyor.

Küresel riskten kaçınma anlayışının arttığı ancak küresel faiz indirimlerinin yapıldığı ve jeopolitik gerilimlerin azaldığı ortamda bu faiz indiriminin zamanlaması önemliydi.  ABD’nin yaptırım kararından geri adım atılmasıyla jeopolitik riskin azalması Merkez Bankasının elini güçlendiren etkenler arasındaydı.

Enflasyonun yıl sonuna  kadar tahminlerin altında kalacağı beklentileri ve faiz oranlarının gelişmiş ülkelerde düşük seyretmesiyle Aralık ayında da faiz indirimlerinin devamı gelebilir. Ancak önümüzdeki haftaki enflasyon raporunu bu anlamda dikkatli takip etmek lazım. Eğer Merkez Bankası tahmine edilenin çok ötesinde bir enflasyon düşüşü beklemezse bu durum TL için risk oluşturabilir ama piyasalarda böyle bir beklenti henüz pek fiyatlanmıyor.

Küresel büyümenin durgunlaştığı ortamda yatırımcılar küresel risk iştahınının zayıfladığı ortamda önemli merkez bankalarının toplantıları öncesinde büyük pozisyonlar almaktan kaçınıyorlar.

Faiz indirimiyle beraber kurda yaşanan yükseliş sınırlı kalması TL adına umut verici görüldü. Ekonomik veriler de TL’yi destekleyici gelirse Kurda önümüzdeki haftalarda 5.70 altı seviyeler hedeflemeye devam edebiliriz.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir