USDTRY 24.10.2019

USDTRY GÜNLÜK PİYASA YORUMU

24 EKİM 2019 USDTRY 5.73

DESTEKLER: 5.75-5.79-5.81

DİRENÇLER: 5.69-5.67-5.60

Başkan Erdoğan’ın Rusya Başkanı Putin ile Suriye konusunda anlaşmaya varmasını hemen ardından ABD Başkanı Trump’un Türkiye’ye yönelik müeyyideleri kaldırma talimatını verdiğini açıklamasıyla siyasi ve jeopolitik tansiyon azalırken TL güç kazanıyor.

ABD’nin yaptırım kararında vazgeçtiği haberleriyle kur 5.72’ye doğru gerileyerek 7 Ekim’den bu yana en düşük seviyesini gördü ve böylece siyasi-jeopolitik risklerin arttığı dönemde elde ettiği kazançlarını yitirmiş oldu.

Bu ortamda gözler şimdi bugün yapılacak olan Merkez Bankası toplantısına çevrilmiş durumda. TCMB’nin faiz indirimine gitmesi bekleniyor.  Harekât sonrası oluşan siyasi ve jeopolitik risk ortamında TCMB’ye ilişkin beklentilerde değişiklikler yaşanmasına rağmen uzlaşmaya varıldıktan sonra riskin azalmasıyla 100-150 baz puan arası bir faiz indirimi bekleniyor.  TCMB Eylül ve Temmuz aylarında sert indirimlere gitmişti. Bu nedenle bugünkü toplantıda yapılması beklenen indirimin gerçekleşmesi TL üzerinde çok sert bir etki yapmayacak gibi görünüyor.

Dün 5.72- 5.81 bandında hareket eden kur kapanışta 5.73 civarındaydı. Bugüne ise

Güne 5.72-76 bandında giren kur için faiz indirimi kararı ancak beklentilerin üzerinde gelirse yukarı yönlü hareketlenmeye neden olabilir.  Ancak beklentilere uygun bir faiz indiriminin akabinde hafif bir yükseliş sonrasında yine düşüş görebiliriz.  Bugün 5.80 seviyesine yaklaştıkça satış talimatı verilebilir.  Olası yükselişlerin kısa ömürlü olacağını düşünüyorum. TL pozitif gelişmeler devam ederse önümüzdeki haftalarda 5.70 altı seviyelere yerleşme ihtimali güçlü görünüyor.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir