USDTRY

USDTRY GÜNLÜK  PİYASA YORUMU

07 EKİM 2019 10:10 USDTRY 5.74

DESTEKLER  5.66-5.63-5.50

DİRENÇLER  5.78-5.81-5.95

Cuma günü açıklanan veriler arasında ABD işsizlik ve tarım dışı istihdam rakamları ön plandaydı. Eylül ayı İşsizlik oranı yüzde 3.5 çıktı ve böylece son 50 yılın en düşük seviyesine indi. Tarım dışı istihdam rakamları da beklentilerin atlında kaldı. 136 bin çıkan tarım dışı istihdam rakamları kur üzerinde sınırlı da olsu etkili oldu.  Kurda 5.68 seviyesine kadar bir gerileme yaşandı.  Dolar endeksinden de sınırlı bir geri çekilme yaşandı.  Cuma günü 5.68-72 bandında hareket eden dolar kurunda bu sabah yükseliş dikkat çekiyor.  Bu sabah güne 5.70 üzerinden başlayan kur 5.75 üzerini denedi. Özellikle 5.7340 civarında bulunan yüz günlük hareketli ortalaması kritik. Bu direncin üzerinde kalması yükselişi kalıcı kılabilir.  Bunun üzerinde tutunursak 5.80 hedef olabilir.

Bugün Türkiye tarafından Eylül ayı Nakit bütçe verileri önemli. Dış piyasalar önemli bir veri akışı yok. Ancak Türkiye’nin Suriye operasyonuna yönelik ABD tarafından gelen açıklamaların etkisiyle kurda ilk saatlerde yükseliş görüyoruz.

Bu anlamda siyasi haber başlıkları gün içerisinde etkili olmaya devam edecek gibi görünüyor.  ABD’nin açıklamaları Türkiye’nin Suriye’ye yönelik sınır ötesi operasyonlarına olumlu baktığını gösteriyor ama yine de bir çok konuda belirsizlikler var. Bu belirsizlikler netleştikçe kur üzerinde de hangi yönde etki yapacağı daha da belirginleşecektir.  Erdoğan ve Trump’un Kasım ayında görüşme yapacakları görüşmeye dair haberler de gündemde.

Eylül ayından bu yana 5.60-75 bandında seyreden kurun bu bandın dışına çıkma ihtimali var. Yerli yatırımcıların döviz talebi güçlü görünüyor. 5.80 üzeri seviyeler hedeflenebilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir