EURUSD 18.09.2019

EURUSD GÜNLÜK PİYASA YORUMU

18.09.2019 07:00  1.1063

DESTEKLER 1.1016-1.0989-1.0925

DİRENÇLER  1.1090- 1.11-1.1167

Dünkü yükselişine rağmen EURUSD paritesinda kazançların güçlü bir biçimde korunamadığını ve 1.1063-74 bandında girdiğini görüyoruz.

ABD sanayi üretim ve Kapasite kullanım rakamları iyi geldi ama doları memnun etmeye yeterli olamadı. Zira Almanya ve Avrupa’dan gelen ZEW ekonomik durum endeksi rakamları gibi veriler yatırımcıları daha çok etkiledi.

Ayrıca Suudi Arabistan’dan gelen haberlerlerde Suudi diplomatların dron saldırılarından kaynaklı son zararların üstesinden gelmeye hazır olduklarını ifade etmeleri piyasalarda risk algısında toparlanmaya neden olarak paritedeki güçlenmeye katkıda bulundu. Bunların yanında New York Fed’in repo piyasasına fon enjekte etmesi ve ABD, Çin ve Japonya’dan gelen küresel ticaret için olumlu sayılabilecek haber başlıkları risk algısı üzerinde pozitif etki yaptı.

Fed’in para politikası toplantısı öncesinde piyasalar temkinli. Uzmanlar Fed’in bu sene ikinci faiz indirimine giderek 25 baz puanlık bir indirim yapmasını böylece ABD-Çin ticaret savaşı kaynaklı riskleri dengelemeye çalışmasını bekliyorlar.  

Fed toplantısı öncesinde birçok önemli para birimi dar aralıklara sıkışmış olarak hareket ediyorlar. Fed Başkanı Powell faizleri indirme niyetini açıkça belli ediyor. Dolayısıyla bazı uzmanlara göre Fed beklenildiği politikasın gevşetirse dolarda bir sıçrama görebiliriz. Spekülatörde şimdiden aşırı kısa dolar pozisyonları göze çarpıyor. Eğer Fed sürpriz yapmazsa spekülatörlerin kısa pozisyonlarından vazgeçmeleri gerekecektir. Bunun en büyük tepkisi ise şu an için alım yapmaktan kaçınılan euro ya da pound değil de dolar yen paritesi üzerinde olacaktır.

Haziran sonlarından bu yanan düşüş trendinde olan parite için Fed toplantısıyla beraber bir hareketlenme görebiliriz. Şu sıralar yukarı yönlü hareketlenmelerin 1.11 seviyesine yaklaştıkça hız kesmesini bekleyebiliriz ama Fed toplantısı sonrası açıklamalarla piyasalarda hareketlenmeler artabilir ve her iki yönde de sert hareketlenmeler görme ihtimalinden dolayı temkinli olmakta fayda var.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir