USDTRY 26.08.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

09:58 USDTRY  5.80

DESTEKLER  5.73-5.63-5.50

DİRENÇLER   5.83-5.99-6.05

Geçen hafta 5.56- 5.79 bandında yükseliş yönlü hareket eden USDTRY haftaya oldukça hareketli başladı.  Serbest piyasalarda sert ve keskin bir yükselişle 6.40 seviyesini gördü ama şu sıralar 5.80 civarında istikrar arıyor.

Özellikle Japon yenindeki sert hareketlenmeler Asya seanslarının başlamasıyla tüm para birimlerine yansıdı.  İşlem hacminin düşük olduğu saatlerde yaşanan bu sert hareket kısa süreli ancak oldukça keskindi.  Japon yeni pozisyonlarının çok kısa bir süre içinde son derece hızlı bir biçimde kapatılması yen’e bağlı paritelerde oynaklığı arttırıyor.  Bu da TL gibi gelişmekte olan ülke para birimlerine negatif yansıyor.

Aslına bakılırsa çok temel bir gelişme olmamasına rağmen bu aşırı oynaklı haftaya girerken piyasaları tedirgin ediyor. Türk Lirası cinsinden varlıklar üzerindeki hassasiyet ve kırılganlık devam ediyor.  Piyasalarda risk iştahı devam azalırken ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı kaynaklı endişeler yapılan açıklamalarla artıyor

Halbuki Fed Başkanı Powell’in Jackson Hole konuşması sonrasında dolar endeksi keskin bir düşüş yaşamış ve bu da TL gibi gelişmekte olan ülke para birimlerini nispeten olumlu etkilemişti. Ne var ki bu durum uzun sürmedi ve özellikle ticaret savaşına ilişkim gerilimin artması havayı yine bozdu.

Türk Lirası negatif ayrışmaya devam etmekte beraber gün içerisinde yeniden yatay bir seyre oturması beklenebilir. 5.73-5.99 bandına yerleşmesini bekleyebiliriz.  TL için temkinli olunması gereken bir dönemdeyiz. 5.83 direnci üzerine çıkarsa 5.90-99 bandı yeni hedef olabilir. Düşüşlerde ise 5.73 önemli bir destek. Ancak düşüşün kalıcılığı adına 5.50 altında kapanışlar önemli.  Bu noktada jeopolitik ve siyasi haber başlıklarının yanı sıra Türkiye tarafından gelecek açıklama ve hamleler kur üzerinde etkili olabilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir