ALTIN 05.08.2019

XAUUSD GÜNLÜK PİYASA YORUMU

05 AĞUSTOS 2019 08:57  1453

DESTEKLER  1436-1430-1401

DİRENÇLER  1458-1461-1475

ABD ve Çin arasında ticaret savaşının tırmanmasıyla beraber küresel ekonomide büyüme endişelerinin artması yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri altın gibi yatırım araçlarına olan talebi arttırıyor. Bu ortamda yüzde 1 üzerinde yükseliş gösteren altın fiyatları son altı yılı aşan bir sürenin en yüksek seviyelerini gördü.

2013 yılı Mayıs ayından bu yanına en yüksek seviyesini gören altın fiyatları haftaya 1436-1456 bandında giriyor.  

Küresel büyüme endişeler, merkez bankalarının rahatlatıcı tavırlarını sürdürmek arzuları gibi etkenlerle güvenli liman talebi güçlenen altın fiyatlarının bu şekilde yükselmesi sürpriz görülmüyor.

Özellikle ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimi çok önemli bir etken olarak gündemde ama asıl önemli olan bunun küresel büyüme üzerindeki olumsuz etkileri.

Bunun dışında ABD tarafından gelen son verilerde Fed’in eylül ayından faizleri bir kez daha indirebileceği yönündeki beklentileri güçlendirdi. Faizlerin düşececği beklentileri doları baskı altına sokarken altına destek verdi.  Dolar endeksi son bir haftanın en düşük seviyesine indi. Altın için kısa vadeli yükseliş yönlü beklentiler devam ediyor. Ekonomik veriler zayıf gelmeye devam eder ve büyüme kaynaklı endişeler hafiflemezse altının yükselişinin devamı beklenebilir.

Teknik olarak 1.475$’a kadar rahatlıkla hedef konulabilir. 1.440-74 bandında hareketi beklenebilir.  Kar satışlarının geldiği zamanlarda ara ara geri çekilmeler muhtemel olsa bile çok güçlü bir aşağı yönlü düzeltme hareketi şu sıralar beklenmiyor.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir