ALTIN 29.07.2019

XAUUSD GÜNLÜK PİYASA YORUMU

29 TEMMUZ 2019 SAAT 09:15  1417

DESTEKLER  1414-1410-1399

DİRENÇLER   1425-1434-1453

Federal Reserve’in toplantısının gündeme damgasını vuracağı haftaya girerken altın fiyatları istikrarlı bir başlangıç yapıyor. Önceki seansta güçlü gelen ABD ekonomik verileriyle doların güçlü duruşunun etkisi sonucu baskı altına girerken değer kaybeden altın fiyatları 1424-1417 bandında haftaya giriyor.

Bu hafta Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısı gündemde ve Fed’in güvercin tavırlar takınması durumunda dolar biraz zayıflayarak altın destek bulabilir. Fed’in 25 baz puanlık bir indirim yapmasına kesin gözü ile bakılırken asıl önemli olan bundan sonrası için yeni faiz indirim sinyallerine dair vereceği sinyaller olacaktır.  Çarşamba günü çeyrek puanlık faiz indirimi  oldukça güçlü olmakla beraber az da olsa yarım puanlık bir artış ihtimali var. Eğer bu düşük ihtimal gerçekleşirse altın daha çok destek bulabilir.

Diğer taraftan bu hafta ABD ve Çin arasında ticari konularda yapılan görüşmeler devam edecek. Geçen ayki G20 toplantısından bu yana ilk baş başa görüşmeler yapılacak ama bir  uzlaşma beklentisi zayıf görünüyor.

Eğer görüşmeler sürüncemede  kalmaya devam ederse küresel ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri devam edecektir ve sonuç olarak sadece ABD değil tüm dünyanın merkez bankaları daha fazla gevşemeye gidebileceklerdir.

Teknik olarak bakarsak 1413-1425 bandına sıkışmış görünen altın henüz yön bulmakta zorlanıyor. Mevcut band içerisinde bir süre yatay sakin seyrin ardından bu bandın kırılma yönünde hareketler hızlanabilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir