ALTIN 25.07.2019

XAUUSD GÜNLÜK PİYASA YORUMU

25.07.2019  08:50  1423

DESTEKLER: 1418-1416-1401

DİRENÇLER: 1429-1438-1452

Doların son haftaların en yüksek seviyelerinde dolaşması nedeniyle altın güne biraz gevşeyerek giriyor ayrıca bu ayın önemli merkez bankası toplantıları öncesinde bazı yatırımcıların kar amaçlı pozisyon kapatmaları dikkati çekiyor.

Avrupa Merkez Bankası bugün toplanırken Fed’in toplantısında önümüzdeki hafta Salı ve Çarşamba günleri yapılacak.

Spot altın bu gelişmelerle güne 1.426-22 bandında giriyor.

Son günlerde altın belirli bir aralığa sıkıştı.  Merkez Bankaları toplantıları öncesinde bazı portföy yöneticileri  pozisyonlarının bir kısmını kapatıyorlar.  Bu tarz önemli gelişmeler öncesinde risk almak istemeyen yatırımcılar fiyatlar hazır yükselmişken kar satışını tercih edebiliyorlar. Zira  bu tarz toplantılarda  beklentilere ters açıklamalar gelmesi riski de bulunuyor. Bazıları volatiliteyi arttırıp fiyatların hafif aşağı inmesi ve diplerde tekrar almanın peşinde de olabiliyor.

Altın fiyatlarını aşağıya çeken doların son iki ayın en yüksek seviyesine çıkması oldu. Doların güçlenmesi altın talebini düşürdü.

Yatırımcıların gözleri bugünkü Avrupa Merkez Bankası toplantısı üzerinde. Ayrıca önümüzdeki hafta da Fed toplantısı da bekleniyor. Bu iki toplantıdan gelecek karar ve açıklamalar altının yönünü belirlemede çok etkili olacaktır.  

Faizlerin düşürülmesi altının cazibesini arttıracaktır.

Altın fiyatları Mayıs başında 2019 yılının dip seviyesi olan 1.265$’a kadar indikten sonra 150$ üzerinde bir kazançla yüzde 12 yükseldi. Bunda en önemli etkenler, önemli merkez bankalarının güvercin tavırlar, ABD ekonomisinde güç kaybı işaretleri ve Orta Doğu’da gerilimin artması olarak sıralanabilir.

Teknik analizlere göre 1.412-1427 bandında sıkışan altın fiyatları merkez bankası kararlarının etkisiyle bu bandın dışına hareket edebilir. Genel olarak beklentiler yükseliş yönlü ve 1.450$ seviyesine kadar hedef konuluyor. Ancak kar satışlarıyla zaman zaman aşağı yönlü düzeltme olasılığı bulunuyor. Tabi merkez bankalarından gelecek olası beklenmedik açıklama ve kararlar durumu değiştirebilir. Temkinli olmakta da fayda var.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir