USDTRY 22.07.2019

USDTRY GÜNLÜK PİYAS A YORUMU

22.07.201 09:10   5.67

DESTEKLER:  5.58-5.51-5.39

DİRENÇLER:  5.71-5-5.79-5.91

Geçen hafta Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın görevden alınıp yerine yardımcısı Uysal’ın atanmasının ardından TL  haftaya baskı altına girmişti. Bu kararın piyasalarda TCMB’nin faiz indirimi yapacağı beklentilerini güçlendirmesiyle USDTRY haftaya keskin bir yükselişle girmişti. Ancak daha sonra TL lehine hareketlenmeler göze çarptı.  Fed Başkanı Powell’in sunumunun ardından Fed’in agresif faiz indirimlerine gidebileceği beklentileriyle dolar da genel olarak değer kayıpları yaşandı. Ayrıca S-400 konusu yine gündemdeydi. ABD tarafından beklenildiği kadar sert açıklamalar gelmemesi TL için olumlu oldu. Yaptırım konusu henüz belirgin değil ama bu hafta ABD’li bir heyetin Türkiye’ye gelecek olması ikili ilişkilerin ve dolaylı olarak kurun seyri açısından önemli. Görüşmelerden gelecek ılımlı mesajlar kurda yeni düşüşleri getirebilir.

Siyasi gelişmelerin dışında bu hafta gündemimizde TCMB toplantısı var. Perşembe günü yapılacak toplantıda bir faiz indirimine gidilip gidilmeyeceği merakla bekleniyor. Kurda oynaklıkların yüksek olması beklenen haftada temkinli hareket etmekte fayda var.

Geçen hafta Trump’un da açıklamalarının etkisiyle 5.61 seviyesine kadar gerileyen USDTRY haftayı 5.65 civarında kapatmıştı ve yeni haftanın ilk saatlerinde 5.68 seviyesine kadar çıktı.

Teknik olarak bakarsak gün içi sinyaller alım günlükler ise satış yönlü görünüyor. Bugün için 5.70 üzeri denemeleri görülebilir ama kalıcı olması kuşkulu. Hafta geneli ise dediğimiz gibi oynaklığı yüksek bol hareketli geçebilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir