USDTRY 04.07.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

09:55 USDTRY 5.60

Dirençler: 5.66 / 5.70 / 5.73
Destekler:  5.57 / 5.55/5.50

Türk Lirası G-20 sonrası haftaya olumlu havada başlamış ve USDTRY aşağı yönde hareket etmişti. Bugün ABD tatil olduğu sakin bir gün geçirmesi bekleniyor.

Dün Türkiye tarafında enflasyon verileri gündemdeydi. Haziran 2018’den bu yana en düşük enflasyon rakamları görüldü.  Türkiye’de enflasyon (TÜFE) haziran ayında yıllık bazda %18,71’den %15,72 seviyesinde gerileme gösterirken aylık bazda da %0,03 ile beklentilerin altında artış gösterdi.

Enflasyon verilerinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamaları takip edildi. Albayrak sosyal medya hesabında “Enflasyonda düşüş trendi sürüyor. Haziran rakamları ile yıllık hedefimizin altına geldik. Gıda tarafındaki kazanımlarımızı özellikle yapısal adımlarımızla koruyacak ve önce tek haneli enflasyonları görecek, ardından yılı hedeflerimizin altında bir oranda kapatacağız” ifadelerine yer verdi.

Enflasyon verisi TL’ye destek verdi ve USDTRY veri açıklandıktan sonra 5.60 sınırına geriledi. Ancak bu seviye altında güçlü destekler göze çarpıyor.

5.60-65 bandına yerleşmiş görünen kurda bugün veri takvimi sakin ancak siyasi ve jeopolitik haber başlıkları etkili olabilir. Yukarıda 5.66 civarında güçlü dirençler var ve kısa vadede bunu aşması zor görünüyor. 5.60 desteği kritik ve şu sıralar satış yönlü sinyallerin de gelmesiyle aşağı yönlü kırılması ihtimal dahilinde bu kırılırsa 5.55-60 bandına yerleşebilir. Bunun altında ise 5.50 psikolojik sınırına kadar hedef konulabilir.  Ancak özellikle 5.55 civarında dolar alım talepleri artması ihtimal dahilinde. Kurun daha da gevşemesi özellikle bireysel döviz hesaplarında yüklü miktarda döviz satışları görmek gerekiyor. Ancak bu noktada henüz göze çarpan bir şey yok.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir