ALTIN 04.07.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

09:30 ALTIN 1414

DESTEKLER  1410-1399-1385

DİRENÇLER  1425-1435-1450

ABD hazine tahvili getirilerinde yaşanan düşüş ve Fed’in faiz indirimi beklentilerin güçlenmesiyle altın yükselişe geçti. Ancak piyasalar özellikle  yarınki ABD tarım dışı istihdam rakamlarını merakla bekliyor. Çarşamba günü 25 Haziran’dan bu yana en yana en yüksek seviyesi olan 1.436$’a yaklaşan altın fiyatları güne 1.412-21 bandında giriyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın yeni başkanının da beklentilere uygun olarak faiz indirimlerini desteklemesi halinde altın daha da destek bulabilir. Bunun yanı sıra ABD hazine tahvili getirilerinin çok düşmüş olması altın talebini canlı tutuyor.

Tahvil getirilerinin düşmesi ve Fed’in 30-31 Temmuz toplantısında faizleri indirmesi dolar üzerinde baskı oluşturuyor. Bununla beraber Wall Street borsalarında güçlü kazançların ardından Asya borsaları da güçlü kazançlar elde ediyor. Aslında bu da altının yükseliş hızını kesen bir unsur olarak göze çarpıyor.

Piyasalarda gözler şimdi Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam rakamları üzerinde. Altının yükseliş seyri açısında bu veri çok önemli. Zira bu veri Fed’in faiz indirim seyri hakkında ipuçları verecektir.  Eğer faiz indirim beklentilerini güçlendirecek bir veri gelirse altın daha güçlü bir yükseliş yaşayabilir. ADP özel sektör istihdam raporunda ise ABD şirketlerinin Haziran ayında beklentilerin altında istihdam artışı kaydettiği görüldü.

Teknik olarak bakarsak altın için yükseliş yönlü sinyaller gelmeye devam ediyor. 1.435$ direnci ilk hedef olarak belirlenebilir. Bu aşılırsa 1.445-55 bandına doğru bir ilerleme gelebilir.  ABD piyasaları bağımsızlık günü nedeniyle kapalı olacağı işlem hacmi bugün dar olabilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir