USDTRY 01.07.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

09:37 USDTRY 5.6970

DESTEKLER   5.65-5.59-5.51

DİRENÇLER   5.72-5.77-5.83

Türk Lirası G-20 zirvesinin ardından haftaya güçlenerek giriyor.  Erdoğan ve Trum9 arasında G-20 zirvesinde yapılan görüşmelerin ardından olumlu açıklamalarının gelmesi Türk Lirasına destek oldu.

Piyasalar tarafından büyük bir merakla Erdoğan-Trump görüşmesi pozitif bir havada geçerken Türkiye’ye uygulanacak olası müeyyide kararlarının tekrar ele alınacağını ifade eden ABD Başkanı Trump, Obama döneminde Türkiye’ye adil davranılmadığını ve Patriot’ların satılmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ticaret ve savunma sanayiinde atılacak adımların olduğunu ve ABD ile stratejik ortaklığın birçok alanda dayanışmayı teşvik ettiğini belirtti. Trump  ayrıca Türkiye’yi ziyaret edeceğini de açıkladı. Görüşmenin ardından Beyaz Saray’ın yazılı açıklamasında ise; “İki lider karşılıklı ticaretin geliştirilmesi ve Suriye’deki ortak hedeflerin yerine getirilmesi dahil bir dizi konuyu görüştü. Başkan, Rusya’dan S-400 alımına ilişkin endişesini dile getirdi ve Türkiye’yi savunma işbirliği konusunda NATO İttifakı’nı geliştirecek biçimde ABD ile çalışmaya teşvik etti” ifadeleri yer aldı.

Bu gelişmelerin ardından haftanın ilk işlemlerinde USDTRY geçen haftanın kapanışındaki 5.78 seviyelerinden 5.67’ye kadar geriledi.  

Teknik olarak bakarsak satış yönlü sinyaller gelmeye devam ediyor. Özellikle 5.70 altına şu sıralarda gerilemiş olması önemli ve burada kalıcı olursa kısa sürede 5.60-65 bandına rahatlıkla gerileyebilir ve yeni bir aşağı yönlü trend başlangıcından söz edebiliriz. Ancak G-20 sonrası olumlu havaya rağmen Türk Lirası üzerindeki kırılganlık ve endişeler henüz tam anlamıyla kaybolmuş değil. Yukarıya bakarsak 5.75 üzerinde dirençler güçlü görünüyor. Bugün için 5.65-5.75 bandı işlem aralığı olarak görülebilir. TL pozitif hava kaybolmazsa bu hafta kurda daha aşağı seviyeleri de görebiliriz.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir