ALTIN 01.07.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

08:50 ALTIN 1386

DESTEKLER  1384-1373-1359

DİRENÇLER   1389-1399-1409

Altın fiyatları haftaya sert bir düşüşle giriyor. Yüzde 1 değer kaybeden altın son bir haftayı aşan bir sürenin en düşük seviyelerinde. Doların güç kazanması ve ABD ve Çin arasında ticaret görüşmelerinin yeniden başlamasının ardından yatırımcıların riskli varlıklara dönmesi altının tadını kaçırıyor.

Böylece sabah ilk saatlerde altın fiyatları 1398$ seviyesinden 1.384’a kadar geriledi ve en son 21 Haziran’da gördüğü seviyelere inmiş oldu.

ABD ve Çin arasında ticaret görüşmelerinin yeniden başlaması yatırımcıların büyüme rakamlarına tekrar baklamalarına neden oldu ve borsalar destek bulurken altın gibi güvenli liman varlıklarına olan talep azalmış oldu.

Volatilite giderek artarken altın fiyatları önemli teknik direnç seviyelerinden geri çekildi. Öncelikle 1.430$ desteğini kaybeden altın daha sonra önemli 1.400$ psikolojik sınırı altına çekildi.

Halbuki 25 Haziranda 2013 yılı mayıs ayından bu yanan en yüksek seviyesi olan 1.439$’a yaklaşmıştı.  Ama dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında ticari konularda yaşanan uzlaşmazlığa son verileceği umutlarının yeşermesiyle altın fiyatları zirve seviyelerden geriledi.

ABD Başkanı Trump Cumartesi günü yapılan görüşmelerde yeni gümrük vergisi konmaması gibi imtiyazlar sunarken teknoloji şirketi Huawei üzerindeki kısıtlamaların da gevşetilmesini önerdi.  G20 toplantısına alınan bu önemli kararlar küresel finansal piyasaları canlandırırken altın gibi güvenli liman varlıklarının tadını kaçırdı.

Ayrıca dolar endeksinin haftaya son bir haftayı aşan bir sürenin zirvelerinde başlaması da altına baskı yapıyor.

Ama yine de Çin ve ABD arasında henüz tam anlamıyla tatsız ticaret savaşını bitirecek nihai bir uzlaşma sağlandığını söylemek için henüz erken. Belki bu bir ateşkeş ama kimse önümüzdeki dönemlerde ticaret savaşının yeniden kızışmayacağını garanti etmiyor.

Altının şu an için buna aşağı yönlü tepki vermesi son derece makul olsa da bu gerilemenin ne kadar süreceği soru işareti.

Teknik olarak bakarsak kısa vadeli sinyaller güçlü satışa işaret ederken uzun vadeli sinyallerimiz hala alım yönlü görünüyor. Altının kısa vadede 1.350-75 bandında yerleşmesi ihtimal dahilinde görünüyor. Alım yapmak için biraz daha gerilemesi beklenebilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir