ALTIN 24.06.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

24.06.2019  08.20  ALTIN 1402

DESTEKLER  1394-1387-1372

DİRENÇLER   1409-1419-1433

Merkez Bankalarından gelen güvercin sinyallerin, ABD ve İran arasında gerilimin tırmanması gibi nedenlerle güvenli liman olarak görülen talebi artan altın haftaya yükselişle giriyor.

Spot altın son beş seanstır kazanç elde ederken Cuma günü 2013 yılı Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesi olan 1.410$ seviyesini gördü.

ABD Başkanı Trump Pazar günü İran ile savaşmak arzusunda olmadıklarını söyledi ancak ABD’nin İran’a büyük ölçekli müeyyideler açıklayacağı yönündeki haberlerle tansiyon yükseliyor.

Altın bu gelişmelerle çok önemli direnç noktalarını ve en nihayetinde 1.400$ psikolojik sınırını da aştı. Altını destekleyen etkenler sıcaklığını korumakla beraber artık bu seviyelerde kar satışı yapmak isteyen yatırımcıların sayısı giderek artabileceğinden teknik olarak bir gerileme hareketi yaşaması ihtimali de yüksek görünüyor.

Doların zayıf olduğu ortamda altın için iyimserlikler devam ediyor ancak çok yüksek seviyelerde alım yaparken temkinli olmakta fayda var. Şimdi gözler bu hafta G20 zirvesinde. ABD ve Çin ilişkilerinde olumlu adımlar gelmesi altının ateşini bir parça söndürebilir. Geçmişte borsaların güçlü performans göstermesi altının yükselişini engellemişti. Ama şimdi ekonomik büyüme ve faizlerin düşürülme ihtimalleri borsalarda yükselişle iç içe geçmiş durumda.

Altın fiyatları teknik olarak karışık sinyaller veriyor. Aşırı alım noktasında olan göstergelerde özellikle  1372$ desteği önemli. Haftalık grafiklerde yükseliş hareketinin yüzde 50 gerileme noktası olan bu seviye düşüş yönlü hedef olarak belirlenebilir. Yükseliş yönünde ise frenler tutmazsa  2013 Ağustos zirvesi olan 1.433$ seviyesine kadar çıkması da bir ihtimal olarak görülebilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir