ALTIN 17.06.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

17 HAZİRAN 2016 08:45 ALTIN   1339

DESTEKLER  1337-1332-1325

DİRENÇLER  1344-1348-1352

Önceki seansta son 14 ayın zirvelerinden gerileyen altın fiyatları haftaya istikrarlı giriyor. Perakende satış verilerinin ardından doların güçlü duruşu altındaki yükselişi sınırladı. Yeni haftaya girerken altın yatırımcılarının gözleri de ABD Fed toplantısı üzerinde olacak.

Cuma günü Nisan başlarından bu yana zirve seviyesi olan 1.258$ seviyesine kadar çıkan altın fiyatları yeni haftaya 1340$’ın altına gerileyerek başlıyor.

18-19 Haziran Fed toplantısına odaklanan piyasalarda altın sıkı bir duruş sergiliyor. Piyasalarda bu toplantı için olmasa bile sonraki toplantılarda faiz indirimi beklentisi önemli ölçüde satın alındığı için bunun etkisi sınırlı olabilir ama yine de altın için olumlu tesiri devam edecektir. Ayrıca ticari konularda yaşanan belirsizlikler de altın gibi güvenli liman araçlarını desteklemeye devam edecek gibi görünüyor.

Ancak doların faiz indirim beklentilerine rağmen son iki haftanın zirve seviyelerinde tutunarak güçlü bir biçimde haftaya başlaması altının tadını kaçırıyor.

Hindistan’da fiziksel altın indirimleri geçen hafta son beş haftanın en yüksek seviyesine çıktı çünkü yerel fiyatlardaki artış alımları çok olumsuz etkilemiştir. Çin ve Singapur’da ise küresel ekonomik durgunluğa karşı korunma amaçlı altın talebinin arttığı göze çarpıyor.

Teknik olarak bakarsak gün içinde saatlik sinyaller satış yönlü ancak günlük ve uzun vadeli sinyaller alım yönlü gelmeye devam ediyor. Bugün biraz daha aşağı yönlü düzeltme hareketi görülebilir.  1330$ altını test etme ihtimali bulunuyor bunun altındaki seviyeler uzun vadeli alımlar için değerlendirilebilir.  1330-44 bandında günü geçirebiliriz.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir