USDTRY 12.06.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

12.06.2019 10:22 USDTRY 5.80

Dirençler: 5.85 / 5.9050 / 5.95 
Destekler: 5.75 / 5.72 / 5.65

 USDTRY 5.75-5.85 bandında dalgalı bir seyir izlediği Salı günü 5.80 seviyesinin hemen altında kapatmıştı ancak bu sabah 5.80 üzerine ataklarını görüyoruz.  

Dün Fitch açıklamalarının ardından TL varlıklarda değer kayıpları, ABD-Türkiye ilişkilerine dair artan endişeler doların yükselmesine neden oldu.  Geçen hafta 5.66 seviyelerine kadar gerileyen kurun bu seviyelerde tutunamadığını görülmüş oldu.

Bugünün gündeminde ise Merkez Bankasının Para Politikası Kurulu kararı kurun seyri açısından takip edilmeli. Ayrıca ABD tarafında mayıs ayı enflasyon rakamlar açıklanacak.

Bugün Merkez Bankasının genel olarak faizlerde bir değişime gitmesi beklenmiyor. Ancak toplantı sonrası gelecek açıklamalar piyasalarda yön verici olabilir. Ekonomik veri gündeminin yoğun olduğu günde siyasi haber başlıkları da etkisini sürdürebilir.

Uzmanlara göre Merkez Bankasının piyasaları rahatlatmak adına son derece yüksek olan faizleri indirmesi ihtimali var ama Türk Lirasının yeterli ölçüde istikrar bulamadığı ortamda bunun için henüz erken olduğu değerlendiriliyor.

Özellikle İstanbul seçimleri öncesinde yapılacak bir faiz indirimi piyasalarda dengeleri bozarak TL’nin daha çok değer kaybına neden olabilir. Bu nedenle TCMB’nin böyle bir riske girmesi zayıf ihtimal olarak görülüyor. Ayrıca Merkez Bankasının TL üzerinde baskı oluşturabilecek mesajlardan da kaçınması gerekiyor.

Teknik olarak karışık sinyallerin geldiği günde kur TCMB kararında bir sürpriz halinde iki yönde de beklenmedik hareketler yapabilir. Bu nedenle temkinli olup kenarlarda beklemekte fayda var.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir