USDTRY 10.06.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

10.06.2019 USDTRY 5.84

DESTEKLER   5.80-5.76-5.71

DİRENÇLER   5.89-5.94-5.99

 

Türkiye piyasalarının bayram nedeniyle kapalı olduğu geçen hafta  son iki ayın en düşük seviyesi olan 5.66 seviyesine kadar inen dolar kuru haftaya hafif yukarı yönlü yatay bir seyir ile başlıyor.

Uzmanlara göre geçen hafta Türk Lirasının değer kazanmasının nedenleri arasında başta küresel piyasalarda doların genel olarak değer kaybetmesi,  bayram tatili nedeniyle likiditenin sığlaşması ve Güney Afrika randı karşısında yabancıların TL alımları en önemli etkenler olarak değerlendiriliyor.  Ne var ki Türk Lirası ve Türk ekonomisine ilişkin belirsizliklerin devam etmesi TL’nin daha fazla değerlenmesinin önünü kesti  ve kurda 5.66 dip seviyelerinden başlayan yükseliş 5.80 üzerine çıkarak haftaya başlamış oldu.

Küresel ekonomilerde faiz indirimi beklentileri artarken TL yüksek faizi sayesinde cazip bir yatırım aracı olabilir ancak yerli yatırımcıların talepleri ve TL’ye ilişkin güvensizlikler nedeniyle bu avantaj yeterli miktarda TL’ye yansımıyor.

Bu hafta yine gündemde Türkiye-ABD ilişkilerine dair haberler önem taşıyor. Ayrıca Para Piyasa  Kurulu toplantısı ve ABD verileri kur üzerinde etkili olabilir.

Fed’in faiz indirimlerini başlatacağı yönündeki beklentilerin güçlenmesi dolar cephesinde güçlenmeyi frenleyici bir etki yaratırken ABD ve Meksika arasında gümrük vergileri konusunda yapılan anlaşma da piyasalarda olumlu karşılanmış durumda.

Bugün ayrıca Hazine ihaleleri takip edilebilir. Bugün genel olarak yatay ve hafif yukarı yönlü bir seyir beklenebilir. Genel olarak 5.80-90 bandında hareketi beklenebilir. 5.80 altına bir hareketlenme yaşarsak hafta içerisinde yeni diplerin hedeflenme ihtimali de bulunuyor.

 

Risk Uyarısı

 

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir