USB Flash Belleği RAM Olarak Kullanma (RAM Arttırma)

USB Sürücü ile Bilgisayarda RAM Arttırma

İster dizüstü PC olsun ister masaüstü PC olsun kullanırken ya da satın alırken RAM üzerinde daha fazla durmak gerekir. Peki neden bu kadar önemli? Neden bir çok insan bilgisayarlarındaki RAM’i arttırmak istiyor? Bir masaüstü bilgisayarın veya dizüstü bilgisayarın kapasitesi arttıkça programlar daha verimli çalışacaktır. Dizüstü bilgisayarın işletim sisteminin çalışması için yeterli miktarda bellek gerekir. Dizüstü bilgisayarda çalışan hemen hemen her program masaüstü bilgisayarın veya dizüstü bilgisayarın belleğinin bir bölümünü kullanıyor.

Bir yazılımı veya dosyayı her açtığınızda işletim sistemi bu yazılımı veya dosyayı sabit diskten RAM’e getirmesi gerekiyor. Her bir yazılım parçası sorunsuz çalışabilmesi için minimum alan ve bellek alanı gerekir. Yani sisteminizde daha fazla RAM varsa daha fazla program aynı anda bilgisayarınızda çalışabilir ve böylece hızlı bir performans gösterebilir demektir.

Tam adı Random Access Memory olan RAM, herhangi bir dizüstü bilgisayarın veya masaüstü bilgisayarın önemli bir parçasıdır. RAM, sistemin hızı ve genel performansı ile ilgilidir. Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda doğru miktarda RAM varsa daha iyi performansa sahip olabilmeniz ve çeşitli türde yazılımları destekleyebilme olanağı da vardır. Dizüstü bilgisayarınızda çalıştırmakta olduğunuz veya çalışmaya çalıştığınız tüm yazılım sistemlerini desteklemek için yeterli RAM yoksa yavaşça hareket ediyorlar demektir. Yeterli depolama alanı yoksa yazılım veya program hiç çalışmayabilir.

Oyun amaçlı olsa bile oynadığınız oyunlar büyük olduğu için daha fazla RAM gerekiyor. Peki dizüstü bilgisayarınız çalıştırdığınız her programı destekliyor mu yoksa RAM ile ilgili bazı sorunlarla mı uğraşıyor? Eğer sorunun RAM’den kaynaklandığını düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Yeni RAM almak için yeterli paranız var mı? Yoksa laptopunuzda veya masaüstü PC’nizde RAM’i artırmanın herhangi bir yolu var mı? Cevap evet. Bunun için bilgisayarınızdaki RAM’i artırmak için USB sürücüsü kullanabilirsiniz. Bilgisayarınız herhangi bir üçüncü taraf uygulaması aramadan Windows 7, 8 veya 10’da çalışıyorsa bu yapılabilir.

Bilgisayarda Flash Sürücü ve SD Kart ile RAM’i Artırma

1 – Windows PC İçin Sanal RAM

Sanal bellek, İşletim sistemi tarafından uygulanan tekniktir. Böylece yeterli fiziksel bellek olmadığında dahi sistem süreç belleği gereksinimlerini karşılayabilir. RAM’ı artırmak için Windows bilgisayarınızda bu tekniği kullanabilirsiniz. Bu gerçek fiziksel bellek değil. Gerçek belleklerin disk alanı yardımıyla uzantısıdır. Böylece uygulamaların çalışması için yeterli alana sahip olmak için USB’yi artan RAM olarak kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınıza Flash sürücünüzü veya USB’yi takın ve flash sürücüdeki tüm ögeleri silin. Gizli dosya olmadığından emin olun.

 • Bilgisayarım üzerine sağ tıklayın ve “Özellikler” üzerine tıklayın.
 • Gelişmiş sistem ayarları seçeneğine tıklayın.
 • “Genel” sekmesindeki “Performans” bölümündeki “Ayarlar” butonuna tıklayın.
 • Performans seçenekleri altındaki Gelişmiş sekmesini tıklayın. Küçük bir sanal bellek alanına sahip olursunuz. Sanal Bellek altındaki “Değiştir” butonuna tıklayın.
 • Ekranda flash sürücünüzün veya USB sürücünüzün adını göreceksiniz. USB cihazınızı seçin.
 • Ekranın altındaki “Özel boyut” butonuna tıklayın. Başlangıç boyutu ve en büyük boyut değerlerini girin. Bu boyut tamamen USB cihazınızın boş hafıza alanına bağlıdır. Aynı değeri başlangıçta ve maksimumda ekleyin. Ayrıca tüm sürücüler için disk belleği dosyası boyutlarını otomatik olarak yönet onay kutusunu işaretleyin.
 • USB sürücü / flash sürücünüzün boyutu ne olursa olsun, daima mevcut alana oranla 10Mb daha az ekleyin. Örneğin, 4 GB boyutundaki USB’ye sahipseniz ve mevcut alan 3700 MB ise, 3690 MB kullanın.
 • İşiniz bittiğinde Tamam butonuna tıklayın.

Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma

Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık USB sürücünüz / flash sürücünüz Sanal RAM olarak çalışacaktır. Artan RAM’inizin tadını çıkarın.

2 – ReadyBoost  Kullanma

ReadyBoost yazılımı, Windows İşletim sisteminin sonraki sürümlerinde bulacağınız disk önbellekleme yazılımı bileşenidir. ReadyBoost USB flash sürücüleri, SD kartları ve CompactFlash disklerin sabit sürücü ve RAM arasında yazma önbellek görevi görmesini ve böylece bilgisayar performansını artırmasını sağlar. USB sürücüsü ile bilgisayarınızdaki RAM’i artırmak için ReadyBoost yöntemini de kullanabilirsiniz. Bunun için;

 • USB sürücünüzü bilgisayarınıza takın. USB sürücünüze sağ tıklayın ve Biçimlendirme seçeneğini tıklayarak tüm ögeleri silin.
 • Sonrasında USB sürücüsüne sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
 • USB sürücünüzün Özellikleri altında farklı sekmeler göreceksiniz. ReadyBoost sekmesine tıklayın.
 • “Bu Aygıtı Kullan” seçeneğine tıklayın ve sistem hızını ayarlamak için maksimum alanı seçin.
 • Tamam butonuna tıklayın.

Kaynak: USB Flash Belleği RAM Olarak Kullanma (RAM Arttırma) (teknoloji6.com)

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir