Yaptırım haberleriyle yükselişe geçen dolar/TL 7,90 altına geriledi

ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye yaptırımın da yer aldığı önlemler paketini imzalaması, ABD’nin CAATSA yasası üzerinden yaptırım uygulayacağı endişesine neden oldu. Bu konuda ABD tarafından resmi bir açıklama henüz gelmedi ve hafta sonunda detayların paylaşılması beklenirken TL varlıklar ise günün ilk yarısında düşüş yaşadı.

AB’nin ise dünkü zirve sonrası direkt keskin olmayan ancak kişi ve kurumları kapsayacak bir yaptırıma gidilebileceğini, Mart ayına kadar da gelişmelerin takip edileceğini açıklamasının ardından yurt içinden hem Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklama yaptı hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama geldi. Erdoğan, Türkiye’nin haklı olduğu bu süreci diyalogla çözüme kavuşturma mesajını yinelerken Mart ayındaki görüşmelerden de bir yaptırım çıkmayacağını söyledi. ABD konusunda ise yaptırımların kabul edilemez olduğunu, hem Trump hem de Biden’ın sağduyulu davranacaklarını umduğunu belirtti.

Güne yükselişle başlayan USD/TRY kuru 8,02’yi aşmasının ardından günün devamında 7,88’e geriledi. EUR/TRY kuru da 9,73’ten 9,56’ya gerilerken BİST 100 de yeniden pozitif bölgeye geçti.

Siyasi ve jeopolitik risklerle bu hafta yükseliş atakları gösteren döviz kurları, haftanın son işlem gününde de oynaklık gösterdi, ancak son saatlerde TL, kayıplarını azalttı ve kur tarafında da açılış seviyesine düşüş yaşanıyor.

Yazar: Deniz Engin

Kaynak: İnvesting.com

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir