BİST Trump’ı Fiyatlamaya Başladı, Halkbank (HALKB) Sert Yükselişe Geçti

Borsa Güne yükselişle başladı. Bugün Borsa İstanbul pay piyasaları ABD Başkanlık seçimlerini ve Trump’ın başkanlığını fiyatlamaya başladı. BİST 100 endeksi güne yüzde 0,41 artışla başladı.

Küresel piyasaların tamamı ABD seçimlerine odaklandı ve fiyatlamaya başladı. Türkiye’de varlıklar seçimlerden farklı şekilde Trump’ın başkanlığını fiyatlamaya başladı.
Özellikle bankacılık endeksinde görülen yükselmeye Halkbank hisslerinin yükselişi damga vurdu.

Seçimlerin yapıldığı gün, Türk Lirası Dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesini görmüştü. Türk Lirası varlıklar ABD seçim sonuçlarının geldiği günde de hareketli seyretti.
Halkbank hisselerinde yükseliş hızlandı
ABD başkanlık seçimi yarışında anketlerin aksine ABD Başkanı Donald Trump’ın kritik eyaletleri kazanması sonrası Halkbank hisseleri bugün yüzde 6,3’e kadar yükseldi.
BIST yükselişle başladı

BIST 100 endeksi ABD seçimlerinin ertesi gününe sınırlı yükselişle başladı. BIST 100 endeksi güne yüzde 0,41 artışla 1.155 puandan girdi. Açılışta bankacılık hisseleri yüzde 0,1 ile sınırlı gerileme kaydetti. Halkbank hisselerinde ise açılışta yüzde 2,66 prim görüldü.
Seçim yarışı hızlanırken Dolar/TL yüzde 1 yükseldi
ABD’de kritik eyaletlerde seçim sonuçları gelirken dolar/TL yine yönünü yukarı çevirdi. Dolar/TL yüzde 1’in üzerinde yükselişle 8,52 seviyesini gördü. Trump’ın kazanma söylentileri doları baskıladı.

Biden’ın elinde koz olarak tuttuğu Halkbank davası Trump’ın ise vazgeçmiş görünütüsü vermesi HLAKB paylarında baskı uygulamış görünüyordu. Trump’ın seçilmesine inanan piyasalar varlıkları fiyatlamaya başladı.

https://www.hissegundem.com/bist-trump-i-fiyatlamaya-basladi-halkbank-halkb-sert-yukselise-gecti/759/

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir