Fed’den gelen güvercin sinyallerin etkisiyle doların zayıflaması üzerine Altın fiyatlarında yüzde 1 yükseliş görüldü

* Gümüş art arda iki haftayı kazançlı kapatma yolunda

* Dollar son bir ayın en kötü haftasını geçiriyor

* Teknik analizcilere göre spot altın ons fiyatı 1966$’ı görebilir.

Fed Başkanı Powel’in güvercin politika sinyallerinin etkisiyle doların zayıflaması neticesinde altın fiyatları güne % 1 civarında kazançlı giriyor.

Perşembe günü yüzde 1.3 değer kaybeden altın fiyatlarının yükselişe geçtiğini görüyoruz. Böylece iki hafta art arda kayıplar yaşayan altında bu hafta şu ana kadar yüzde 0.4 kazanç elde edilmiş oldu.

Powel’in açıklamalarıyla perşembe günü fiyatlar bir aşağıya bir yukarı gidip geldi. Sert hareketler görüldü.

Powel’in Fed’in yüzde 2 üzerinde enflasyonu bir parça tolere edeceği açıklaması para politikasının güvercin kalacağının bir işareti olarak algılandı. Uzmanlara göre bu durum altın için destekleyici olacaktır.

Faizlerin düşük olması altının işine gelir. Zira düşük faiz dolar üzerinde baskı oluştururken faiz getirmeyen altını tutmanın fırsat maliyetini düşürmektedir.

Dolar endeksi yüzde 0.4 değer kaybıyla son bir ayın en düşük seviyesine indiği için altın dolardan başka para birimlerini kullanan yatırımcılar için ucuzlamış oldu ve dolayısıyla talebinde artış görüldü.

Korona virüs vakalarında artış ise ekonomide hızlı bir toparlanma olacağı umutlarına gölge düşürürken merkez bankalarının faizlerini indirmelerine ve para politikalarını gevşetmelerine neden oluyor. Altın bu sene bu sayede yüzde 28 üzerinde değer kazandı.

Perşembe günü açıklanan verilerde işsizlik sigortasına başvuran Amerikalıların sayısının geçen hafta 1 milyon civarında olduğu açıklandı. Bu rakam pandeminin etkisiyle işgücü piyasasındaki toparlanmanın zayıf olduğunun bir göstergesi olarak görülüyor.

Uzmanlara göre küresel ekonomiye ilişkin endişelerin devam ettiği ortamda altının yukarı yönlü hareketlerinin devamı bekleniyor. Çarşamba günü 1902$’a kadar inen altının 1966$’a dolara kadar önünün açılması bekleniyor. Bu seviye de aşılırsa 1.970-90 bandına yerleştiğini görebiliriz önümüzdeki haftalarda. Gram Altın (GAUTRY) için dünkü iniş çıkışlarda gördüğü 465 ₺ üzeri hedeflenebilir. Bunun üzerine çıkarsa 470-90₺ bandına yerleşebilir.

Altına göre daha hareketli olan gümüş ise yüzde 1.3 yükselişle 27.40$’a kadar çıktı. İki haftadır art arda kazançlar elde eden gümüşün de kazançlarını sürdürmesi ve önümüzdeki haftalarda 28$ üzerini hedeflemesi beklenebilir. Olası gerilemeleri alım fırsatı olarak değerlendirebiliriz.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir