Koronavirüs kaynaklı endişeler ile TL baskı altında kalmaya devam ediyor

USDTRY geçen hafta 6.70-96 bandında hareket etti. 2018 Ağustosundan bu yana en yüksek seviyelerinde hareket etmesi önemliydi. Bir ara tepki satışlarıyla 6.82 seviyesine yaklaşan düşüşler görülse de kalıcı olmadı. Bu haftaya 6.90 civarında giriyoruz.

Türk Lirası diğer gelişmekte olan ülke para birimleri gibi Koronavirüs kaynaklı endişeler sonucunda uzun süredir baskı altında. USDTRY Cuma gününe girerken 2018 Ağustos ayındaki krizden bu yana gördüğü en yüksek seviyeler olan 6.95 üzerinde girmişti. Öğlen saatlerinde kurda yaşanan sert geri çekilmeyle beraber 6.82 seviyesine doğru bir gerilme görüldü ancak bu uzun ömürlü olmadı ve kur tekrar hızla yükselişe geçti.

Yeni haftaya başlarken kur yine 6.90 üzerinde tutunmaya çalışıyor. Salgının seyrine dair haberlerin yanı sıra bu hafta Türkiye kaynaklı haberler de kur üzerinde etkili olacak gibi görünüyor. Özellikle Türkiye’nin yeni dış kaynaklar sağlaması durumunda TL bir parça rahatlama yaşayabilir.

Türkiye’nin ABD başta olmak üzere swap olanakları için görüşmelerini sürdürmesi ve IMF hariç tüm finansman kaynaklarına olumlu yaklaştığı yönündeki haberler TL için olumlu sayılabilir.

Ayrıca iç tarafta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) hamleleri dikkat çekiyor. BDDK’nın bankaları kredi vermeye teşvik ederek bir takım düzenlemelere gitmesi ve salgının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinia azaltma çabaları önemli.

Ayrıca Cumburbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da özel bankaları tenkit eden açıklamalarının üzerine BDDK hamleleri etkili olmaya başlayabilir.

edebilir ve 7.00 psikolojik sınırı aşılırsa 7.10-7.20 bandı hedeflenebilir. 6.90 altında kalması durumunda ise aşağıda 6.75-80 bandı hedeflenebilir.  6.97-7.00-7.05 güçlü dirençler olarak göze çarparken aşağıda 6.90- 6.83 ve 6.75 önemli destek seviyeleridir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir