18 yılın en düşük seviyesini gören petrol fiyatları biraz yükseliş geçti ancak talep baskı altında

Önceki seanstaki keskin kayıplarının ardından petrol fiyatları güne hafif bir yükselişle giriyor. Koronavirüs (COVID-19) salgınıyla dünyanın birçok yerinde insanların evlerine çekilmesi sonucunda özellikle petrol ürünlerine olan talepte ciddi bir düşüş yaşanmaktadır. Söz konusu talep azalmasının yaklaşık yüzde 20 seviyelerine ulaştığı gözlemlenirken bu durum küresel petrol fiyatlarının hızlı bir biçimde gerilemesine neden olmaktadır.

ABD envanterlerin en yüksek seviyelere çıktığını gösteren resmi verilerin etkisiyle Amerikan WTI petrolü 2002 Şubat ayından bu yana en düşük seviyesine inerken Brent Petrolü de yüzde 6 üzerinde değer kaybetti.

Brent petrolün varili 36 sent ya da yüzde 1.3 yükselişle  28$’ın üzerine çıktı. Amerikan WTI petrolü ise 10 sent ya da yüzde 0.5 yükselişle 20$’ın üzerini gördü.

Ancak talep daralması kazançların hızını kesti.  ABD rafine petrol stoklarında ülke çapında rafinelerin yüzde 69 kapasitede faaliyet göstermesine rağmen artış görüldü. Stoklarda bu büyük artış ABD petrol arzını etkili bir biçimde kısıtlıyor.  Uluslar arası Enerji Ajansı petrol talebinin Nisan ayında günlük 29 milyon varil düşerek son 25 yılın en düşük seviyesine inmesi bekleniyor.  Yani korona virüs salgının öncesine göre küresel talepte yüzde 30 düşüş görüldü.

OPEC ve Rusya dahil diğer petrol üreticileri üretimi günlük 9.7 milyon varil azaltma hususunda mutabakata varırken ABD dahil diğer ülkerin de günlük üretimi 20 milyon varil indireceği umutları var.

Bu çeyrekte petrol talebindeki bu daralmaya karşı petrol arzının kesilmesi piyasaları ne kadar sürede dengeleyebileceği merak konusu ama şu sıralarda çok da etkili olmadığı ve fiyatların zayıf seyrini sürdürdüğünü görüyoruz.

Bazı ülkelerin stratejik stokları için petrol alımlarını arttırma taahhütleri de göze çarpıyor ancak petrol alımında fiziksel kısıtların olması bu taahhütlerin etkisini sınırlı kılıyor.

Çin, Hindistan, Güney Kore ve ABD stratejik petrol rezervlerinin ancak bu sadece birkaç aylık bir esneklik payı sağlayabilir ve zaman içerisinde etkisi giderek azalabilir. Petrol fiyatlarında daha sert düşüşlerin önüne geçebilmek adına petrol üretimde yeni kesintilerin yapılması gerekir.  

Petrol fiyatlarındaki düşüş devam edecek mi?

Geçen hafta dünya genelinde petrolün düşüşüne paralel olarak Türkiye’de de benzin ve motorin fiyatlarının düşmesi araç sahiplerini sevindirmişti.
Şimdi araç sahipleri petrol fiyatları daha da düşecek mi diye merak içindeler. Uzmanlara göre kısa dönemde petrol fiyatlarındaki ucuzluk devam edecek. Ay sona doğru petrolün daha da ucuzlaması muhtemel görülüyor. Petrol üreticilerinin tedbirlerine rağmen hala kararsız bir dönemdeyiz. Tabi virüs salgının seyri de bu durumu etkileyecektir. Bu konuda olumlu gelişmelerle insanların sokağa çıkmaya başlamasıyla petrol fiyatlarında yeni bir yükseliş görülebilir ancak her şey olumlu olsa bile petrol fiyatlarının birden keskin bir yükseliş yaşaması çok da muhtemel görünmüyor.

 

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir