USDTRY 01.11.2019

USDTRY GÜNLÜK PİYASA YORUMU

01 KASIM 2019 09:19 USDTRY 5.72

DESTEKLER: 5.69-5.65-5.60                                  DİRENÇLER: 5.75-5.77-5.81

TCMB enflasyon tahmininin 1.9 puan düşürdü. Ayrıca bundan sonra faiz indirimi ihtimallerini zayıflatan açıklamalar yaptı.

TCMB Başkanı Uysal; “Geldiğimiz noktada, gevşeme yönündeki alanın önemli bir bölümünü kullandığımızı, bununla birlikte atılabilecek ilave adımların zamanlaması ve boyutunu veri akışına ve enflasyon görünümündeki gelişmelere göre şekillendireceğimizi vurgulamak isterim” ifadelerini kullandı. Bu mesajların ardından USDTRY 5.70 üzerinde yatay seyrini korudu.

ABD’nin yaptırımı kararı, Ermeni soykırım tasarının kabul edilmesi ve Suriye konusundaki gelişmeler gibi birçok olumsuz faktörün ortasında olmasına rağmen dolardaki yükseliş 5.77 civarında hız kesti ve kur yönünü aşağıya çevirmiş durumda görünüyor. Bu sabaha 5.70-72 bandına sıkışmış olarak girdiğini görüyoruz.

Spekülatif kısa TL pozisyonlarının swap hamleleri sayesinde önü kesildiği için yatırımcılar TL pozisyon alırken oldukça temkinli görünüyorlar ve bu nedenle kurda büyük hareketlenmeler görülmüyor. ABD tarafında ise yaptırım tasarısı kanunlaştı ama Türkiye askeri harekatı durdurduğu için bunun bir anlamı kalmamış görülüyor.

Kurda sıkışık seyrin bir süre daha devamı beklenebilir. Özellikle 12 Aralıktaki PPK toplantısına kadar 5.60-85 bandında bir hareket görülebilir. 12 Aralık sonrası alınacak faiz kararları sonrası yeni bir yön bulabiliriz.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir