Enflasyonda Tek Haneye Doğru / USDTRY 5,60 – 5,65 Bölgesi Üzerinde

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİ – Kudret AYYILDIR /

TCMB merak ile beklenen enflasyon raporunu açıklarken, yıl sonu enflasyon beklentisi beklentimize paralel olarak %13,9 seviyesinden %12 seviyesine revize edilmiştir. 2020 yılı için %8,2 beklentisi herhangi bir değişiklik bulunmazken, 2019 yılı için ortalama ham petrol fiyat tahmini $65 seviyesinden $63.4 seviyesine çekilmiştir.

TCMB Başkanı Uysal’ın sunum ve soru-cevap kısımlarında odaklandığı ana nokta enflasyon olurken, en önemli söylemi olarak “Enflasyon ana eğilimi aşağı yönlü” öne çıkmıştır. Açıklamasını parasal duruşu enflasyon ana eğilimi üzerindeki reel faiz göre oluşturduklarını belirterek detaylanmıştır.

Para politikasında tüm yollar enflasyona çıkarken, olası faiz indirimi için ana referans olacağı açıkça ilan edilmiştir. 2020 yılı içinde enflasyon ana eğiliminde tek haneye gidiş öngörüyoruz vurgusu para politikasının yol haritası için önemli bir sinyal etkisi oluşturmaktadır.

Merkez Bankası’nın vurguladığı makul reel faiz konusunda bir bant telaffuz etmek istenmezken, hesaplanmasında enflasyona ilişkin mevcut durum ve beklentilerin bir bütün olarak ele alındığı vurgulanmıştır.

USDTRY için 5,60 – 5,65 bölgesi önemini koruyor!

Ekim ayını geride bırakırken piyasaların gündeminde dış tarafta FOMC kararları ve Fed Başkanı Powell’ın piyasalara vereceği mesaj, iç tarafta ise TCMB faiz kararı ve Enflasyon raporu sunumu gündemimizi meşgul etti.

USDTRY, mevcut gündem maddeleri ile birlikte ay içerisinde en fazla dikkat edilecek finansal varlıkların arasında yer edindi. Türk Lirasının gelişen ülke sepeti içerisinde ABD Doları karşısında ay genelinde değer kaybeden para birimleri arasında yerini alması sebebiyle 5,64 ile aya başlayan kur, 5,94 seviyesine kadar yükseldikten sonra şu sıralar 5,71 ile ayı kapatmaya çalışmaktadır.

Teknik açıdan USDTRY kurunu değerlendirdiğimizde, üzerinde ısrarla durduğumuz 200 ve 233 günlük üssel hareketli ortalamalar, kısa ve orta vadeli görünüm açısından önemini korumaktadır. 5,60 – 5,65 bölgesini temsil eden ilgili ortalamalar üzerinde kaldığı müddetçe pozitif eğilimin devam edebilme ihtimali gündemimizde yer almayı sürdürmektedir. Bu düşünce ile 5,75 ve 5,79 seviyeleri kısa vadeli olarak gündemimizde yer alırken, olası dönüşte güçlü bir teyit algısı yaratabilmesi için, 5,79 üzerindeki kalıcı hareketlere (tercihen günlük kapanış)  ihtiyaç vardır. Ancak bu şartla Ekim ayı zirvesi 5,94 seviyesi telaffuz edilebilir. Aksi takdirde kısa vadeli görünümde bir müddet daha 5,80  – 5,65 arasında sıkışma eğilimi izlenebilir.

“Kısa” ve “Orta” vadeli görünüme ek olarak “Uzun” vadeli görünüme de kısaca değinecek olursak, yılın başından beri üzerinde ısrarla durduğumuz 13 ve 15 aylık üssel hareketli ortalamalar, yükseliş trendi görünümüne destek vermektedir. 2011 Mayıs’tan beri güçlü destek konumunda olan ortalamalar şu sıralar 5,45 – 5,52 bölgesinde güncelliğini korumaktadır.

Orijinal Makale

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir