ALTIN 17.10.2019

XAUUSD GÜNLÜK PİYASA YORUMU

17 EKİM 2019 08:32 XAUUSD   1488

DESTEKLER   1477-1461-152

DİRENÇLER   1492-1499-1510

Altın fiyatları güne gevşeyerek giriyor. ABD-Çin ticaret savaşı ve Brexit müzakerelerinde çok yeni bir gelişme olmadığı bir ortamda yatırımcılar büyük riskler almaktan kaçınırken 1486-92 bandında güne giriyoruz.

Son zamanlarda önemli direnç noktalarını aşan altın şu sıralar bir düzeltme döneminden geçiyor. Ama dünyanın değişik yerlerinden gelen zayıf ekonomik veriler küresel ekonomide durgunluk endişelerini körüklerken altının güvenli liman talebi destek buluyor.

ABD-Çin ticaret görüşmelerine ilişkin yeni haberler merakla takip ediliyor.  Dünya çapında finans piyasalarını alt üst eden bu sevimsiz ticari uzlaşmazlığın ne kadar devam edeceği merak ediliyor.

Bunun yanında İngiltere’nin Avrupa Birliğinden nasıl ayrılacağını belirleyecek olan Brexit görüşmeleri öncesinde piyasalar bekle ve gör havası hakim.

Ekonomik verilere bakarsak ABD perakende satışları son yedi aydır ilk defa eylül ayı için düşüş  yaşadı. İmalat tabanlı zayıflamanın ekonomiye genel olarak yayılabileceği endişesini doğuran bu zayıflama Fed’in bu ay yine faiz indirimine gitmesine kapı arayabilir.

Teknik olarak bakarsak yakın vadede yatay bir seyre işaret alırken piyasalar kararsız görünüyor.  1477 desteği altına bir kırılma aşağı yönlü düşüşü hızlandırabilir ve 1.450-60 bandına yerleşme ihtimali gündeme gelebilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir