ALTIN 03.10.2019

XAUUSD GÜNLÜK YORUM

03 EKİM 2019 09:10 XAUUSD  1497

DESTEKLER 1490-1482-1473

DİRENÇLER  1501-1515-1524

Altın fiyatları güne az bir değişimle 1495-1503 bandında giriyor. Önceki seansta yüzde 1 yükseliş yaşayan altın için bugün açıklanacak olan ABD ekonomisinin durumuna ait veriler önemli.

Şu sıralarda 1.500$ altında hareket eden altın için bu psikolojik sınırın üzerinde henüz tutunabilmiş değil.

Çarşamba günü ABD özel sektör istihdam rakamlarının hayal kırıcı gelmesinin ardından dünyanın en büyük ekonomisinden büyümenin yavaşlayacağına dair endişelerin iyice artmasıyla altın da yüzde 1.4’lük bir yükseliş görüldü. Altın diğer tüm piyasalardaki dalgalanmalara karşı bir korunma aracı olarak görüldüğü için bu tür ortamlarda güç kazanıyor.

Küresel büyümeye dair olumsuz beklentiler ve borsalarda yaşanan düşüşler altın gibi güvenli varlıkları öne çıkarıyor.  Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam rakamları öncesinde açıklanan özel sektör istihdam verileri ve ABD imalat faaliyetlerinin Eylül ayında son 10 yılın en düşük seviyesine indiği gösteren rakamlar son zamanlarda güçlü seyreden dolara baskı oluşturuyor ve altın bundan faydalanıyor.

Bunların yanı sıra ABD’Nin Avrupa Birliği’nden alınacak 7.5 milyar tutarında ürüne gümrük vergisi uygulanacağı açıklamasıyla ticaret savaşında yeni bir sayfa açılınca dünya borsalarında düşüşler görüldü.

Ekonomik verilerin zayıf gelmesinin yanı sıra jeopolitik risklerin etkisi ve Fed’in yeni faiz indirimlerine gidebileceği beklentileriyle altın fiyatlarında yükselişler görülüyor.

Şimdi gözler Cuma günü açıklanacak olan ABD istihdam rakamları ve önümüzdeki hafta başlarındaki tüketici güven rakamları üzerinde olacak. Bu veriler altının kısa vadede yönünü belirlemede etkili olacaktır.

Teknik olarak bakarsak yükseliş sinyalleri gelen altın 1.500$ üzerinde tutunabilirse 1515-15254 bandını önümüzdeki günlerde hedefleyebilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir