ALTIN 30.08.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

30.08.2019  10:39 XAUUSD  1525

DESTEKLER 1522-1519-1501

DİRENÇLER 1533-1544-1552

Altın Cuma gününe girerken kayıpları silerek hafif yükselişe geçiyor ve son üç yılın en büyük aylık kazancını gerçekleştirme yolunda ilerliyor. Küresel büyümede durgunluk endişeleri ve merkez bankalarının faiz indirimlerine devam edeceği beklentileriyle tüm dünyada güvenli liman varlıklara görülen talep artarken altın yükseliyor.

2016 yılı Haziran ayından bu yana en büyük aylık artışını gösteren Spot altın bu ayı yüzde 8 üzerinde bir kazançla kapatmak üzere.

Her dipde alım gören altın güvenli liman talebinin de artmasıyla teknik olarak güzel bir yükseliş  yaşadı. Ancak ABD-Çin ticari ilişkilerinde yaşanan olumlu gelişmeler  sonucunda önceki seansta yüzde 1 değer kaybeden altında seansın başında yüzde 0.4’e varan değer kayıpları yaşamıştı.

ABD Tahvilleri Perşembe günü yükselirken 30 yıllık getiriler rekor seviyelere çıktı. Asya borsalarında son bir haftanın en yüksek seviyelerini görüyoruz. ABD-Çin ticaret savaşına ilişkin olumlu haberler borsalara kazançlar olarak yansıdı. Altında da satışlar görüldü ancak zaten son derece yüksek fiyat seviyelerde bu tarz satışların görülmesi olağan karşılanıyor.

Genel olarak altına olan destekler devam ediyor çünkü ticaret savaşında olumlu gelen haberlere rağmen risk faktörü tam anlamıyla kaybolmuş görünmüyor. Ayrıca küresel ekonomide çok fazla bir değişme görmüyoruz.  Önemli merkez bankalarının faiz indirimlerine gideceği yönündeki beklentiler hala güçlü görünüyor.

Teknik olarak 1519-1533 bandında harekete  devam etmesi beklenen altının bu bandı aşağı taraftan kırması durumunda 1.500 sınırına doğru aşağı yönlü bir düzeltme ihtimali bulunuyor.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir