ALTIN26.08.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

08:29 XAUUSD  1543

DESTEKLER  1522-1530-1539

DİRENÇLER   1549-1551-1569

Altın fiyatları haftaya son altı yılın en yüksek seviyelerinde giriyor. Bir yılı aşkın süredir ABD ve Çin ticaret savaşının Trump’un tweetleriyle kızışması güresel olarak borsalara darbe indirirken altın gibi güvenli görülen yatırım araçları yükseliyor.

Bu gelişmelerle yüzde 0.9 üzerine çıkan altın bu sabah 1.551$’a kadar çıktı. Böylece 2013 yılı nisan ayından bu yana en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Cuma günü ABD Başkanı Trump 550 milyar tutarındaki Çin malına % 5 ek gümrük vergisi uygulayacaklarını söyledikten saatler sonra Çinliler de misilleme olarak 75 milyar dolarlık ABD ürününe gümrük vergisi uygulayacakları tehdidinde bulundular.

Trump’un attığı tweetlerle piyasaları topa tutması altının işine yaradı.  Cuma günü ABD borsalarında başlayan değer kayıplarını haftanın ilk gününde Asya borsaları da takip ediyor.

Yatırımcılar Trump’un gümrük vergilerine dair başka düşünceleri de olabileceğine dair imalarda bulunduğu G7 zirvesini de yalın takip ettiler.  Daha sonra Beyaz Saray ‘ın Trump’u Çin mallarına olan gümrük vergilerini arttırma arzusunda olduğuna dair konuya açıklık getirdi.

Altının hızlı yükselişin ardından gelen kar satışlarıyla bir parça geri çekilme görülüyor ancak bu aşağı yönlü bir trendi başlatmak için henüz yeterli görülmüyor.

Ancak ABD-Çin geriliminin hafiflediğine dair haberler gelmesi durumunda altında bu zirve seviyelerden geri çekilmeler başlayabilir.

Cuma günü Fed Başkanı Powell ekonomiyi sağlıklı tutabilmek adına merkez bankasının uygun olduğu şekilde davranacağını ifade etti ancak çok sert faiz indirimlerine gidilebileceğine her hangi bir taahhüt altına girmedi.

Piyasalarda önümüzdeki ay için çeyrek puanlık bir faiz indirimine kesin gözüyle bakılırken  önümüzdeki yıl sonuna kadar 100 baz puanlık bir indirim bekleniyor.

Hazine tahvili getirilerinde düşüş yaşandı ve bu do dolar endeksinin yüzde 0.5 düşmesine neden oldu.

Tahvil getirilerinin düşmesi ve doların zayıflaması altın tutmanın fırsat maliyetini düşürdüğü için talebi arttırıyor.

Teknik olarak bakarsak yukarı yönlü sinyaller gelmeye devam ediyor ancak kar satışları da etkili olabilir ve yükseliş hızı bu zirve seviyelerde bir parça kesilebilir. Olası haber akışlarının önemli etkisi olabilir. Ağırlıklı olarak 1537-1569 bandında hareketi beklenebilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir