ALTIN 19.08.2019

XAUUSD GÜNLÜK PİYASA YORUMU

19.08.2019 09:56   1507

DESTEKLER:  1500-1493-1479

DİRENÇLER:  1517-1528-1534

Doların güçlenmesi ve borsalardaki yükselişin etkisiyle altın fiyatları haftaya düşüşle giriyor.  Dünyanın önemli merkez bankalarının resesyona karşı daha fazla teşvik tedbiri uygulayacağı yönündeki haberler piyasalarda etkili oluyor.

Bu haberlerle altının bu sabah 1.1513 seviyelerinden 1.504$’a kadar gerileyerek haftaya başladığını görüyoruz.

Dolar güçlü dururken son haftalarda güçlü bir yükseliş yaşayan altına kar satışlarının da gelmesi oldukça normal görülüyor. Borsalarda toparlanma görülse de kırılganlıklar aşılmış görülmüyor ve bu nedenle altın için iyimser beklentiler hala korunuyor.

Ancak dolar endeksinin son iki haftanın zirvesine yükselmesi şu sıralarda altın fiyatlarını olumsuz etkiliyor. 10 yıllık ABD hazine tahvili getirileri de geçen hafta indiği son üç yılın dip seviyelerinden kurtulmuş görünüyor.

Çin merkez bankasının gösterge anahtar faiz oranlarını belirleme yolunu değiştirerek yaptığı hamlesi şirketler için borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi olarak algılandığı için Wall Street’in ardından Asya Borsaları da haftaya yükselişle giriyor.

Spot altın bu sene Mayıs ayında yılın en düşük seviyesi olan 1.265$’ı gördükten sonra yüzde 19 değer kazandı. Küresel ekonomide belirsizlikler hala devam ettiği için diplerde altın almak için sabırsızlıkla bekleyen bir çok yatırımcı göze çarpıyor.

Bu hafta Fed’in faiz oranlarının gelecekteki gidişatına ilişkin ipuçları elde etmek isteyen yatırımcılar bu hafta yapılacak olan Jakson Hole sempozyumunu merakla bekliyorlar.

Teknik olarak yatay hafif aşağı yönlü seyri beklenen altının 1473-1513 bandında günü geçirmesi beklenebilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir