ALTIN 09.08.2019

XAUUSD GÜNLÜK PİYASA YORUMU

09.08.2019 09:14 XAUUSD   1505

DESTEKLER  1499-1493-1489

DİRENÇLER  1508-1509-1511

Ticarat savaşının etkisiyle son üç yılın en büyük yükselişini yaşayan altın bu hafta şu ana kadar yüzde 4.6 kazanç elde etti.

Oldukça önemli kilit 1500$ seviyesi üzerinde tutunmak üzere olan altın 2016 Nisanından bu yana en iyi haftasını yaşıyor. ABD-Çin ticaret savaşının tırmanması ve küresel ekonomik büyüme korkuları güvenli liman varlıklara olan talebi iyice canlandırarak özellikle altın fiyatlarında önemli bir yükselişe neden oluyor.

Altın fiyatları 2013 yılı Nisan ayından bu yana ilk defa 1.500$ seviyesini geçti. Ticaret savaşına ilişkin endişeler bu hafta piyasalarda büyük hareketlenmelere neden oldu. Ticari gerilim sonucu bir çok merkez bankasında yeni faiz indirimleri yapılacağı beklentisini satın alan piyasalarda altın talebi büyük destek görüyor.

Yıl başına göre yüzde 17 değer kazanan altın son bir haftada 100$ üzerinde kazanç elde etti. Bunun en temel nedenleri arasında ticari gerilimler sonucu büyüme endişeleri ve merkez bankalarının para politikalarında güvercin tavırların giderek artması olarak gösteriliyor.

Yeni Zelanda, Taylan ve Hindistan gibi ülkelerin merkez bankalarının sürpriz bir şekilde faiz indirim serilerine başlaması bunun güzel bir örneği olarak karşımızda.

ABD Başkanı Trump da doların gücünden memnun olmadığını ve Fed’in faiz oranının Amerikan imalatçılarını olumsuz etkilediğini söyledi.

Dolar endeksi ise son dört haftanın ilk düşüşünü yaşamak üzere. ABD ve Çin arasındaki son gerilimin etkisiyle yatırımcıların riske karşı korunma için altına yöneldiklerini görüyoruz. Altının gücünün kırılabilmesi için ticaret görüşmelerinde pozitif gelişmelerin olması gerekiyor. Bunun haricinde kar satışları dışında ciddi bir satış şu sıralarda beklenmiyor. Piyasaları hareketlendirebilecek yeni bir gelişme olana 1.500$ etrafında dolaşmasını bekleyebiliriz.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir