USDTRY 08.08.2019

USDTRY GÜNLÜK PİYASA YORUMU

08.08.2019  10:49  USDTRY  5.47

DESTEKLER: 5.44-5.36- 5.28

DİRENÇLER:   5.49-5.51-5.53

Dün 5.46-5.54 bandında dalgalı bir seyir izleyen kur kapanışta 5.50 psikolojik sınırı altında kalarak düşüş yönlü beklentileri olanları umutlandırdı.

ABD-Çin ticaret savaşının küresel piyasalarda oluşturduğu endişelerle çalkalanan piyasalarda Türk Lirası dolar karşısında gelişmekte olan ülke para birimleri arasında pozitif ayrışarak dikkat çekti. Nisan başından bu yana en düşük seviyelerini gören kurun daha ne kadar gerileyeceği merak konusu.

ABD-Türkiye ilişkilerinin seyrine dair haberler kur üzerindeki etkisini sürdürmeye devam ederken dün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın açıklamaları bu bağlamda önemliydi. Akar ABD heyeti ile mutabata varıldığı yönünde açıklama yapması TL’yi rahatlatan bir haber olarak gündeme geldi.

Bugüne de aşağı yönlü hareketin devamıyla girdik. 5.50 altına yerleşmiş görünen kur 5.49-46 bandında güne başladı.  Piyasalarda TL lehine bir hava hakim görünüyor. Haber akışlarının etksii devam edebilir. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde genel olarak dolar karşısında değer kazanma havasının pozitif etkisi TL’ye yansıyacaktır. Dolayısıyla bugün de düşün devamı beklenebilir. Ancak ağırlıklı 5.44-51 bandında hareket edebilir. Ancak küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerle riskten kaçmak isteyen yatırımcıların etkisiyle gelişmekte olan ülke para birimlerinde pozitif havanın zarar görmesi de ihtimal dahilinde. Bu durumda kurdaki düşüşlerin sınırlı kalması ihtimali de bulunuyor. Ayrıca yerli yatırımcıların 5.50 altı seviyeleri alım fırsatı olarak görme iştahları da düşüşü yavaşlatabilir. ABD verileri bugün hareketlenmelere neden olabilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir