EURUSD 08.08.2019

EURUSD GÜNLÜK PİYASA YORUMU

08.08.2019  EURUSD 10:06  1.1209

DESTEKLER: 1.1178-1.1166-1.1113

DİRENÇLER: 1.1215-1.1241-1.1282

Son günlerde oldukça çalkantılı günler geçiren piyasalar Çin’in para birimi yuanı bekleneden daha güçlü bir seviyede sabitlemesiyle biraz sakinleşirken EURUSD paritesi 1.12 üzerine yerleşmeye çalışıyor.  İki yönlü gelgitler yaşayan parite iki seanstır art arda kritik 1.12 sınırı civarına yerleşerek istikrar arıyor.  Dün gün içerisinde beklenenden daha zayıf gelen Alman sanayi üretim verilerinin akabinde 1.1179 seviyesine kadar inmişti. Ancak bu aşağı yönlü hareket çok uzun ömürlü olmadı zira yeniden dolar satışları canlandı ve euro alımları arttı.

Ama paritenin kaderi daha çok doların fiyatın dinamiklerinin elinde görünüyor. Özellikle ABD-Çin ticaret geriliminin tırmandığı ortamda küresek ekonomide büyüme endişeleri geleneksel olarak güvenli liman olarak görülen varlıklara yönelişi arttırıyor. Güvenli limana kaçış küresel anlamda belirginleşirken ABD hazine tahvili getirilerinde sert değer kayıpları göze çarpıyor. Bu durum sonuç olarak dolara baskı oluştururken parite yukarı yönlü hareketleniyor.  

Güne başlarken 1.12 psikolojik sınırının hemen üzerinde istikrar bulan parite için bugün açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankasının Ekonomi Bülteni kısa vadede önemli olabilir. Ayrıca başlangıç işsizlik sigortası başvuruları, toptan satış envanterleri gibi ABD verileri de hareketlenmelere yol açabilir.

Teknik olarak bakarsak günlük grafiklerde piyasalarda belirsizlik göze çarpıyor ve daha net bir yön bulabilmek adına üç gündür sıkıştığı bandın dışına çıkması beklenebilir. Özellikle 1.1240 üzerinde güçlenen direnç alanlarının aşılması yukarı yönlü hareketin hızlanması adına önemli olabilir. Bu seviye aşılırsa önce psikolojik 1.13 sınırı üzeri hedeflenebilir ve hata önümüzdeki haftalar için 1.14’ü aşabilecek bir yükseliş başlangıcı olabilir. Aşağıda ise 1.12 sınırı altında 1.1178 seviyesine kadar güçlü bir destek göze çarpmıyor ancak bunun altına bir düşüş yönü aşağıya çevirebilir. Parite yönünü netleştirene kadar kenarda beklemekte fayda görüyorum.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir