EURUSD 02.07.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

08:15  EURUSD  1.1290

DESTEKLER  1.1263- 1.1257-1.2227

DİRENÇLER  1.1301-1.1311-1.1341

Hafta sonu yapılan G20 Zirvesinin ardından Çin-ABD ticaret savaşında ateşkes ilan edilmesinden hemen sonra ABD’nin Avrupa Birliğine karşı ek 4 milyar dolarlık gümrük vergisini gündeme getirmesiyle parite yönünü dar bir bantta aşağıya doğru çevirdi. ABD Ticaret Temsilciğine göre bu gümrük vergilerinin amacı ABD’nin Dünya ticaret örgütündeki haklarını AB’ye karşı korumak olarak ifade edildi.

Doğrusu bu gümrük vergisinin zamanlaması oldukça ilgi çekici oldu. Daha geçen hafta Almanya, Fransa ve İngiltere ABD’nin İran yaptırımlarını delmeyi amaçlayan INSTEX olarak bilinen özel ticari mekanizmayı kurmuştu. Bu gelişmenin ardından ham petrol fiyatlarında düşüş görülmüştü çünkü üretim kesintisi endişelerini hafifletmişti. Tüm bunlar Trump’un AB’ye karşı misillemede bulunması için gerekçe oluştururken euronun da değer kaybetmesine neden oluyor.

Dün Alman Haziran ayın imalat PMI rakamları da beklentilerin altında geldi ve altı ay art arda düşüş yaşamış oldu. Bugün ise Alman perakende satış rakamları oldukça önemli. Pazartesi gününü 1.13 altında kapatan parite geriye çekilmiş görülüyor. Yukarı yönlü beklentiler ekonomik verilerden bir destek gelmedikçe zayıflamaya devam edecek gibi görünüyor.

Öte yandan, ABD-Çin arasında   ticaret ateşkesinin ardından Fed’in faiz indirimlerini beklenildiği kadar agresif bir biçimde gerçekleştirmeyeceği yönünde bir hava oluşması da dolara destek veriyor. Bunun yanında ABD ve Alman 10 yıllık devlet tahvili getiri farkları arasındaki spread dört baz üzerinde artarak 239 puana yani son dört haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Bu da doların cazibesini arttıran bir unsur olarak etkili oluyor.

Teknik olarak bakarsak aşağı yönlü sinyallerin oldukça güçlü olduğu parite dün Mart ayından bu yana en büyük günlük kaybını yaşadı. Kısa vadede destek seviyelerinin altına doğru daha büyük düşüşler de yaşanabilir.  Grafiklere bakınca bugün eğer Alman perakende satış rakamları beklentilerinin altında gelirse 1.1255-65 bandını hedefleyebiliriz.  Yukarı yöne döndüğünü söylemek için ise 1.14 üzerindeki zirveleri yeniden görmesi gerekir ki şu sıralar bu ihtimal zayıf duruyor.  Bugün 1.1250-1.13 bandı hareket aralığı olarak görülebilir. Yükselişler satış fırsatı olarak görülebilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir