ALTIN 02.07.2019

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

08:45 ALTIN 1392

DESTEKLER  1382-1375-1367

DİRENÇLER  1397-1406-1412

ABD VE Çin arasındaki ticaret ateşkesininin ardından risk iştahı artarken altın fiyatları 1.400$ altına düşmüştü. Altın dün dün yüzde 1.8 değer kaybıyla 2016 Kasımından bu yana en büyük günlük yüzdelik kaybını yaşamıştı. Ancak altının bugün ilk işlemlerde biraz toparlandığını görüyoruz.  

Önceki seanstaki keskin düşüşün ardından altın fiyatları güne yükselişle başlıyor. Küresel imalat verilerinin zayıf gelmesi ve ABD ve Avrupa arasında ticari konularda yaşanan sürtüşme altına destek veriyor. 1383-1394 bandında güne başlayan altın için alım yönlü sinyaller hafif hafif gelmeye başlıyor.

Bugün gündemde ticari konularda yaşanan gerilim etkisini sürdürecek ama bu kez ABD-Çin değil ABD-AB arasında… ABD ile Avrupa arasında uzun süredir hava taşıtı sübvansiyonları konusunda yaşanan uzlaşmazlıkla ilgili olarak ABD baskıları arttırdı ve AB mallarına 4 milyar ek gümrük vergisi uygulama tehdidinde bulundu.

Bu arada haziran ayında Avrupa ve Asya fabrika faaliyetleri düşerken, imalat büyümesi de ABD’de azaldı ve dünya ekonomilerinin baskı altında olduğunu gösterdi. Zayıf gelen veriler yatırımcıların resesyon endişelerinin gündemde olduğunu yeniden hatırlatırken G-20 sonrası azalan güvenli varlıkların taleplerini biraz arttırdı. Altın da bunun sonucunda güne yükselişle giriyor ama doların hala gücünü koruması altının yükselişini sınırlı kılıyor.

Dolar cephesinde özellikle bu Cuma açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam rakamları önemli zira FED’in bu ay faiz indirimine gidip gitmemesine dair ipuçları verecektir.  Ama 50 değil 25 baz puanlık bir indirim bile kısa ve orta vadede altına destek verebilir.  

Teknik olarak bakarsa 1382$ üzerinde güçlü destek bulan altın bugün rahatlıkla 1.400$ sınırını zorlayabilir.

Yazar: gokhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir